Głośne szczekanie.
Kiedy rosnące szczenię z czasem nabiera pewności siebie zaczyna być coraz głośniejsze. Ujada z byle przyczyny. Pamietajmy, że nie w samym szczekaniu zawiera się problem. Pies szczeka i już, to naturalna reakcja. Problem pojawia się, gdy właściciel nie umie zapanować nad hałasujacym, jazgotliwym psiakiem, przez co naraża się na pretensje sąsiadów a także utratę "świętego spokoju" w domowych pieleszach. Najczęściej wspomniany kłopot dotyczy półrocznych i trochę starszych szczeniaków.
Co robić, jak zapobiegać szczekaniu?
1. Zawsze kiedy pies zaczyna niepotrzebnie szczekać, w odpowiedzi na jakieś odgłosy z otoczenia, należy niezwłocznie mu przerwać krótką komendą. "Cisza!". "Spokój!". Kiedy choćby na chwilę zamilknie – nagrodzić.
2. Kiedy zaczynają pojawiać się okoliczności - prowokacja, "powód" szczekania – odwrócić uwagę psa i zajmij go czymś innym.
3. Bywa, że przyczyną szczekania jest lęk, nerwowa reakcja wynikająca ze złej socjalizacji psa. Pracuj nad swobodnym, zrównoważonym zachowaniem pupila w różnych miejscach i różnych okolicznościach. Kiedy ma miejsce spokojne zachowanie, prawidłowa reakcja na niejednokrotnie zaskakujace okoliczności - chwal, nagradzaj. Ignoruj, stwarzaj spokojną zrównoważoną atmosferę kiedy psiak boi się czegoś np. cienia, nieznanego przedmioty itp.
4. Czasami pies szczeka z nudów, dlatego na różny sposób zajmuj go, baw się z nim jak najwięcej, wyprowadzaj na spacer, pozwól psu się wybiegać ażeby rozładował nadmiar energii.
5. Jeśli pies szczeka pod twoją nieobecność, należy powoli go do niej przyzwyczajać rozstając się najpierw na kilka, później kilkanaście minut, a w końcu na jedną, czy kilka godzin (nie żegnaj się z psem, gdy wychodzisz!).
Nigdy:
1. Nie używaj kolczatki a także obroży elektrycznej.
2. Nie rozważaj ewentualności drastycznego rozwiazania problemu w postaci operowania strun głosowych psa (polskie prawo tego zabrania). Jest to niebywale brutalna ingerencja w naturalną potrzebę zwierzęcia do wydawania głosu.
3. Nie drażnij psa, nie wyrabiaj w nim agresji. Szkolenie obronne prowadź wyłącznie pod patronatem doświadczonych treserów ze Związku Kynologicznego.
4. Nie bij psa!
Mariusz Antoszczuk