Pies brudzi w domu

Brudzenie w domu.

Każdy właściciel szczenięcia wie, czym jest smrodliwa kupa na środku dywanu albo kałuża moczu na podłodze w kuchni. U małych szczeniąt to normalne – pies uczy się co mu wolno a czego nie, gdzie są granice, co jest jego terenem do zabawy, gdzie jest jego jadalnia a gdzie toaleta. Małe pieski nie potrafią same z siebie kontrolować swojej fizjologii i bardzo szybko wydalają wszystko, co wypiją lub zjedzą. Najgorzej jest, gdy brudzenie trwa i trwa i mimo naszych wszelakich prób nie ustaje, co gorsza w różnych miejscach. A pies rośnie i wydala coraz więcej. Kłopot staje się coraz bardziej cuchnący i dokuczliwy dla otoczenia.

Jak więc nauczyć psa czystości?

1. Podstawowa zasada to: po każdym spaniu i po każdym jedzeniu - wyprowadzamy pieska.

2. Wskazana jest czujność i obserwowanie psa. Jak tylko komunikuje, że chce "za potrzebą" należy wynieść go na miejsce, gdzie ma się załatwić. Po krótkim rekonesansie pies powinien się załatwić, co powinniśmy zawsze pochwalić.

3. Czasami celowe jest rozwiązanie w postaci klatki, w której umieścimy posłanie naszego pupilka na noc, czy na dłuższy czas w ciągu dnia (początkowo na jedną, a potem dwie czy trzy godziny!) wtedy możemy być niemal pewni, że pies w niej nie nabrudzi, bo w miejscu spania tego się nie robi. Zawsze są jednak wyjątki od każdej reguły – zwłaszcza gdy pies był zaniedbany przez hodowcę i został zbyt szybko lub zbyt późno zabrany z kojca!

4. Kiedy pies w nocy budzi cię, wstań i wyjdź z nim za potrzebą! Kiedy sytuacja powtarza się rano, wstań bez ociągania! Pamiętaj jednak, że nocne wstawanie za potrzebą powinno psu minąć dość szybko, więc postaraj się nie utrwalić w nim tego nawyku.

 

 

Ważne:
Szczeniak powinien wyjść na dwór:
 -po skończonej zabawie;
 -po chwili podekscytowania;
 -po dłuższym odpoczynku;
 -zawsze w odstępach 2 godzin.


Zawsze:
1. Dokładnie posprzątaj, jeśli pies załatwi się w domu. Jeśli pies będzie czuł "swoją toaletę" będzie się załatwiał w tym samym miejscu!
2. Chwal psa, gdy załatwia się we właściwym miejscu!

Nigdy:
1. Nie bij psa za brudzenie w domu!
2. Nie wkładaj psiego pyska w odchody!
3. Nie ignoruj psich sygnałów!

Pamiętaj:
Jeśli nauczony czystości pies nagle zaczyna załatwiać się w domu, może to być objaw choroby pęcherza lub jakiś traumatycznych przeżyć, niezwłocznie w takiej powtarzającej się sytuacji skontaktuj się z hodowcą, weterynarzem lub behawiorystą.

Mariusz Antoszczuk

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie