Kiedy zabrać szczenię do domu?

Opinie na temat kiedy powinno się odstawić szczenię od matki i zabrać do nowego domu są różne. Korzyści, jakie płyną z przebywania z rodzeństwem. należy przeciwstawić tym. jakie płyną ze zmiany domu i rozpoczęcia życia w świecie ludzi.

Im dłużej szczenię przebywa z matką i pozostałym rodzeństwem, tym lepiej uczy się "psiego" sposobu kontaktowania się z innymi psami, w tym także reagowania na nie. Szczeniętom, które opuściły matkę zbyt wcześnie, z pewnością brakuje beztroskich zabaw z rodzeństwem. W przyszłości mogą one mieć problemy w kontaktach z innymi psami, co w konsekwencji prowadzić może do zachowań agresywnych w ich dojrzałym życiu. Nie tylko bowiem nie będą one potrafiły "odbierać" sygnałów, jakie "wysyłają" do nich inne psy - one same będą "wysyłać" takie, które w pozostałych psach wywołać mogą agresję. Brakuje im również dyscypliny, jaką każda suka narzuca szczeniętom od pierwszego dnia ich narodzin. Im bardziej brakuje tego elementu, tym trudniej będzie przyszłemu właścicielowi zdyscyplinować swojego psa.

Z drugiej jednak strony - im dłużej szczenię pozostaje w kojcu, tym trudniej jest mu nauczyć się ..ludzkiego" sposobu reagowania na świat. Jeżeli szczenię pozostaje w kojcu zbyt długo - np. w przypadku hodowców, którzy trzymają szczenięta do szóstego miesiąca życia po to tylko, aby zobaczyć czy oczekiwane cechy charakteru są już u nich widoczne - istnieje prawdopodobieństwo, że będzie 'ono miało problemy w przyszłych kontaktach z ludźmi, co z pewnością nie uczyni go "idealnym" towarzyszem naszego życia. Szczenięta takie bardzo często przedkładają towarzystwo innych psów nad towarzystwo ludzi, trudno jest się z nimi komunikować czy bawić, potrafią być tchórzliwe i często okazywać agresję do osób, których nie znają.

Tak więc decyzja, "kiedy zabrać szczenię do domu", jest zawsze kompromisem. Kompromisem, który należy rozważyć zwłaszcza wtedy, kiedy decy¬dujesz się na psa, który ma lepiej wchodzić w reakcje albo z ludźmi, albo z innymi psami. Obecnie uważa się, że sześć-siedem tygodni spędzonych w kojcu wystarcza, by szczenię nauczyło się współżycia z innymi psami, po tym okresie zaś powinien nastąpić czas nauki współżycia z ludźmi. Nie decyduj się więc na psa, który ma więcej niż dziewięć tygodni, chyba, że jesteś pewien, iż dbano o jego socjalizację i poświęcono mu wiele uwagi.

Gwen Bailey
"Szczęście nazywa się Lucky"
Wydawnictwo Galaktyka: www.galaktyka.com.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.