Jak chronić szczenię przed negatywnymi doświadczeniami? cz.2

Co robić, kiedy szczenię doznało przykrych doświadczeń?

 Jeżeli zdarzy się. że szczenię - mimo twojego stałego nad nim nadzoru - doznało czegoś bardzo przykrego, to powinieneś jak najszybciej "zaaranżować" podobną sytuację. ale w taki sposób. by szczenię wyniosło z niej pozytywne doświadczenie. Będziesz musiał to zrobić kilka razy. aby mieć pewność. że doświadczenie pozytywne pozostawiło w jego psychice większy ślad niż negatywne. Dokładnie, ile razy będziesz to musiał zrobić, zależeć będzie od szczenięcia: lękliwe potrzebują więcej powtórzeń, bardziej pewne siebie mniej.

 Co robić, żeby odnieść sukces?
 Tajemnica sukcesu w procesie socjalizacji szczenięcia polega na umiejętności spojrzenia na świat jego oczami. Spróbuj więc wyobrazić sobie, jak musi się czuć taka mała, bezbronna kruszynka, która dopiero zaczyna się uczyć wszystkiego o świecie. Nie przygniataj jej natłokiem zdarzeń, nie oczekuj zbyt wiele, zwłaszcza tego, że wszystko pójdzie dobrze od pierwszego razu.


Zapoznawanie

 szczenięcia ze światem zacznij od krótkich, pełnych beztroskiej zabawy sesji i dopiero z biegiem czasu rozbudowuj je, przedłużając ich czas i zwiększając ich intensywność. Zawsze staraj
 się bawić z nim, mówić do niego jak najwięcej po to,
 aby nabrało pewności, że wokół niego nie ma niczego, czego należy się bać. Jego naturalna ciekawość świata sprawi, że wkrótce samo zacznie poznawać nowe sytuacje i nowe przedmioty. Jeżeli zapewnisz mu poczucie bezpieczeństwa, jego ufność wobec świata będzie wzrastała z każdym nowym doświadczeniem.


Ludzie

 Każdy z nas, ludzi, jest inny: różni nas wzrost, waga, wiek, charakter... Twoje szczenię szybko przyzwyczai się do osób, które widzi na co dzień, a także do tych, które często odwiedzają twój dom. Może jednak czuć się nieswojo wobec tych, których nie zna, dlatego powinieneś jak najwcześniej zacząć oswajać je także z obcymi. My sami dawno już się "oswoiliśmy" z faktem, że ludzie mogą różnie wyglądać i różnie się zachowywać.

 Jeżeli więc zależy ci na tym, aby twój pies był ufny w stosunku do ludzi, a jednocześnie właściwie się wobec nich zachowywał, powinieneś zapoznać go z różnego ..rodzaju" ludźmi: w okularach i bez, noszącymi brody I ogolonymi, ubierającymi się dziwacznie i noszącymi mundury, w kapeluszach i w motocyklowych kaskach. z torbami i siatkami. poruszającymi się na wózkach inwalidzkich i kulejącymi. a także z ludźmi różnych ras.

 Oswajaj swoje szczenię z innymi ludźmi tak w domu. tzn. na własnym terytorium. jak i poza nim: w parku. w mieście. na ulicy. w domach innych ludzi. Powinno ono być także oswojone z widokiem ludzi uprawiających jogging. grających w piłkę. jeżdżących na rowerach czy uprawiających jakąkolwiek inną - bardzo dziwaczną z punktu widzenia szczenięcia - aktywność.

 Zapoznanie szczenięcia z różnego rodzaju ludźmi. zaangażowanymi w różnego rodzaju aktywności. to jeszcze nie wszystko. Pamiętaj o tzw. "psiarzach". a więc ludziach. którzy - podobnie jak ty - uwielbiają wszystkie psy. Potrafią oni często zatrzymać się na ulicy. intensywnie wpatrywać się w jakiegoś psa. a nawet podejść do niego. Pies. który nie nauczył się że jest to przyjazne zachowanie. może wystraszyć się lub nawet zachować się agresywnie. Szczenięta muszą się nauczyć. że człowiek podchodzący do niego z szeroko otwartymi oczami i pokazujący w uśmiechu zęby nie jest czymś. czego należy się obawiać! Oswojenie szczenięcia z takim aspektem ludzkich zachowań jest niezwykle istotne.

 Dopóki twoje szczenię nie nauczy się tego  poproś każdego kto patrząc Psa  nie wywołuje u niego lęku aby na chwilę odwrócił wzrok albo sam odwróć jego uwagę ucinając z nim krótką pogawędkę. Pozwoli to szczenięciu rozluźnić się na moment, a z biegiem czasu kierowane naturalną ciekawością z pewnością samo zacznie szukać wśród ludzi nowych przyjaciół.

 Często też wiele osób lubi dotykać i głaskać obce psy, zwłaszcza jeżeli same są właścicielami psów. Jak układać psa i jak przygotowywać go na takie sytuacje - ten problem omawiam w dalszej części  - tu chcę tylko zaznaczyć, że dobrze jest wychowywać psa tak, aby mieć pewność, że nie ma on nic przeciwko temu, aby dotykali go zarówno dorośli. jak i dzieci.

 Zapraszanie do domu znajomych jest jedną z najlepszych metod oswajania szczenięcia z ludźmi. Jeżeli ciągle boi się obcych, pozwól mu, aby wyszło na ich spotkanie dopiero wtedy, kiedy samo się na to zdecyduje. Nie zmuszaj go do niczego, to może tylko zwiększyć jego strach - pozwól, aby to ono wykonało pierwszy ruch. Obdarowanie gości przysmakami dla szczeniaka może mu pomóc w przezwyciężeniu obaw. Zapraszaj ludzi. którzy niezbyt lubią psy, jak również tych, którzy szaleją na ich punkcie. Pierwsi podchodzą do psów w zupełnie inny sposób, a takie doświadczenie z pewnością poszerzy wiedzę szczenięcia na temat różnych zachowań ludzi.

 Niezwykłe ważne jest zaznajomienie szczenięcia z dziećmi, w różnym wieku nawet jeżeli posiadasz własne dzieci, dobrze jest zapoznać szczenię z dziećmi, w wieku różnym od twoich dzieci i mających inne charaktery. Najłatwiej będzie ci to zrobić. jeżeli przejdziesz się na spacer w okolice najbliższej szkoły lub przedszkola. Dzieci z reguły bardzo lubią "małe pieski", nie powinieneś więc mieć większych problemów z wzajemnym "przedstawianiem ich sobie. Zwracaj uwagę na to, czy twoje szczenię nie przerazi się liczbą nowych wielbicieli. Jak zawsze w takich sytuacjach - jeżeli przygotujesz wcześniej kilka przysmaków, które dzieci będą mogły dać szczenięciu, z pewnością będzie to dla niego bardzo przyjemne doświadczenie (uwaga - pokaż dzieciom. jak karmić szczenię, aby nie skaleczyło ich ostrymi ząbkami. Możesz też zabrać kilka zabawek, by mogły pobawić się z nim przez chwilę.

 Jeżeli zabierzesz szczenię na plac zabaw dla dzieci, pozwoli mu to poznać je od innej strony: bawiące się. biegające i krzyczące. Nauka pozostawania spokojnym w takich sytuacjach i nie pozwalanie na włączenie się do zabaw będzie niezwykle cenną lekcją. Z pewnością zaowocuje to w przyszłości. Często zdarza się bowiem, że pies nie przygotowany na takie sytuacje próbuje przyłączyć się do zabawy, biega za dziećmi, potrafi nawet przewrócić któreś z nich. Dla dziecka może to być całkiem nieprzyjemne doświadczenie, zwłaszcza jeżeli pies jest większy od niego.

 Zanim odwiedzisz ze szczenięciem plac zabaw, dobrze jest je wcześniej wybiegać. a także upewnić się. że było "za potrzebą". Gdyby jednak zdarzyło się nieszczęście, uprzątnij wszystko jak najszybciej. Spotkaj się z weterynarzem i porozmawiaj o odrobaczeniu psa. Nie będzie wtedy stanowił zagrożenia dla innych.


 Inne psy

 Zachowaj dużą ostrożność przy zapoznawaniu szczenięcia z innymi dorosłymi psami. Nie rób tego, dopóki nie jesteś pewien. że one same przeszły przez proces socjalizacji i mają już za sobą kontakty ze szczeniętami.  Nie znaczy to oczywiście, że powinieneś chronić własne szczenię przed wszelkimi kontaktami z innym: psami. Wyrządzić to maże szczenięciu jeszcze większe szkodę, gdyż nie będzie miało okazji nauczyć się, ja! ma się zachowywać w ich obecności. Może to nawet prowadzić do zachowań agresywnych wobec innych psów. Dlatego postaraj się znaleźć takie psy, o których wiesz, że będą potrafiły właściwie zachowywać się wobec szczenięcia.

 Zwracaj uwagę na miejsca, gdzie psy biegają luzem. Pewny siebie pies podbiegający do twojego szczenięcia, może je mocno wystraszyć, mimo ż wcale nie takie były jego zamiary. Jeżeli twoje szczenię jest na smyczy, może to je wystraszyć jeszcze bardziej, jeżeli zaś jest z niej spuszczone, moi uciec, a to jeszcze bardziej pogorszy sytuację. Takie "złe" doświadczeni z dorosłymi psami mogą zostawić w psychice szczenięcia trwały ślad. Star; się więc chronić szczenię przed takimi spotkaniami i zapewnij mu jak najwięcej kontaktów z przyjaznymi wobec niego psami, stale obserwują jak przebiega ich zabawa.

 Utrzymywanie w parku pewnej odległości od nieznanych psów, i w zamian proponując szczenięciu zabawy z tobą, pozwoli wam uniknąć bezpośrednich Nie znaczy to oczywiście, że powinieneś chronić własne szczenię przed wszelkimi kontaktami z innym: psami. Wyrządzić to maże szczenięciu jeszcze większe szkodę, gdyż nie będzie miało okazji nauczyć się, ja! ma się zachowywać w ich obecności. Może to nawet prowadzić do zachowań agresywnych wobec innych psów. Dlatego postaraj się znaleźć takie psy, o którychwiesz, że będą potrafiły właściwie zachowywać się wobec szczenięcia.

 

 źródło, info: http://galaktyka.com.pl/
 WORTAL PSY24.PL ( www.psy24.pl )

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie