Decydując się na szczenię przyjmujesz na siebie rolę rodzica. jak również rolę przewodnika stada. Tym samym spada na ciebie obowiązek chronienia go przed przykrymi doświadczeniami. Nie znaczy to jednak. że masz się stać nadmiernie opiekuńczy i chronić je zawsze i przed wszystkim. Wystarczy. jeżeli będziesz je obserwował i interweniował jedynie wtedy. gdy pewne jego zachowania mogą wyrządzić mu więcej krzywdy niż przynieść pożytku.
Nie jest. na przykład. dobrym pomysłem pozwalać szczenięciu podbiegać do obcego psa. zanim wcześniej nie upewniłeś się. jak ów pies może się wobec niego zachować. Zawsze istnieje przecież możliwość. że może rzucić się na twoje szczenię i nieźle je przestraszyć. Jeżeli tak się stanie. a ty. dla przeciwwagi. nie zadbasz o zapewnienie mu bardziej pozytywnego zetknięcia się z innym psem. takie przykre doświadczenie może w konsekwencji pozostawić w nim uraz psychiczny i ulec utrwaleniu.
Uważne obserwowanie szczenięcia pozwoli ci zauważyć. kiedy zaczyna się ono czegoś bać. Zwracaj uwagę na położenie uszu. ruchy ogona i ogólną postawę ciała. Czy stara się "zmniejszyć" siebie opuszczając ogon. kładąc po sobie uszy. czołgając się? Wiele szczeniąt często nie zachowuje się w ten sposób. wcześniej po prostu ucieka od tego. co je przestraszyło. Czy zdarza się to twojemu szczenięciu? Czy bywa tak. że bardzo chce uciec. ale nie może tylko dlatego. że jest na smyczy? Jeżeli będziesz je bacznie obserwował. to wkrótce nauczysz się odbierać sygnały jakie wysyła. a tym samym lepiej rozumieć jego reakcje.
Jeżeli twoje szczenię zaczyna się czegoś obawiać lub już jest czymś przestraszone, postaraj się załagodzić sytuację. która była powodem takiego zachowania. a przynajmniej wyciszyć na tyle, aby przestała być dla niego powodem do obaw. W praktyce znaczy to. że powinniście odsunąć się na większą odległość od źródła tego. co go wystraszyło. Jeżeli więc. Na przykład. twoje szczenię nigdy nie spotkało się wcześniej z dziećmi. będzie lepiej, jeżeli najpierw zapoznasz je z jednym. ale za to spokojnym dzieckiem niż od razu z czwórką. ale za to bardzo hałaśliwą.
Uspokajając szczenię w sytuacjach. kiedy czegoś się boi. staraj się jednak nie przesadzać w byciu dla niego miłym. Może to wyrobić w nim przekonanie że ilekroć tak postępujesz. w pobliżu może znajdować się niebezpieczeństwo. W zamian lepiej jest pobawić się z nim przez chwilę i pokazać, że ty sam niczego się nie boisz. Odwróci to jego uwagę od niebezpieczeństwa. a tym samym pozwoli mu nieco się z nim oswoić.
Zabawy ze szczenięciem. podobnie jak podawanie smakołyków. Znacznie przyśpieszają ten proces. a także pomagają szczenięciu czuć się pewniej w nowych sytuacjach. Jeżeli pozwolisz. na przykład aby zrobiło to kilka nieznanych szczenięciu osób. to "'szybciej nauczy się ono akceptowania obcych. Jeżeli zaś w pewnych sytuacjach nie chce się ani bawić, ani jeść to jest to znak. że jest czymś zbyt mocno przestraszone. Zabawa z nim w takich momentach pozwoli Mu rozluźnić się nieco i spojrzeć na wszystko spokojniejszym okiem. Stosuj zabawy również wtedy. Gdy "szczenię jeszcze się nie boi. ale ty wyczuwasz. że jest już na granicy tego, co może wytrzymać.
Jeżeli już poznasz jego "granice wytrzymałości", staraj się poszerzać je z każdym dniem. Zapewniaj mu tyle nowych i silnych wrażeń, ile jest w stanie wytrzymać bez "popadania w panikę". Granice tego. co jest w stanie wytrzymać twoje szczenię. będą się poszerzały każdego dnia. aż przyjdzie moment, że się oswoi z tym. co początkowo wzbudzało w nim tylko lęk.
Im więcej jest sytuacji. z którymi już jest oswojone twoje szczenię. tym szybciej i łatwiej będzie się ono dostosowywało do kolejnych nowych sytuacji. Jeżeli boi się przejeżdżających samochodów - znajdź miejsce, gdzie możecie stanąć w większej odległości od jezdni lub drogi. Kiedy poczujesz, że szczenię zaczyna się bać, przerwij wszystko. pobaw się z nim (wciąż trzy-mając je na smyczy) lub daj jakiś smakołyk. Kiedy się zrelaksuje. zacznij wszystko od początku. Powtarzaj to każdego dnia. przybliżając się coraz bardziej do jezdni. aż do momentu kiedy szczenię zaczyna stać spokojnie przy samym krawężniku. Nigdy jednak nie przekraczaj granicy tego. co jest w stanie wytrzymać twoje szczenię.
źródło, info: http://galaktyka.com.pl/
WORTAL PSY24.PL ( www.psy24.pl )