Złote zasady szkolenia psów

Wiele problemów jakie mamy z psami można rozwiązać prostym sposobem, czyli szkoleniem. Nasze metody pracy opierają się na wzajemnym zrozumieniu psa i człowieka i zaufaniu.

Na czym są oparte pozytywne metody szkolenia?
Pierwsza podstawowa rzecz to odrzucenie kolczatek, dławików, szarpania i teorii dominacji. Trzeba również zapomnieć o karach. Tutaj karą za "przewinienie" jest zabranie uwagi przewodnika. Przewodnik nie oducza psa złych nawyków. Uczy w to miejsce pożądanych zachowań.

 
Złote ZASADY SZKOLENIA

1.Nie ma szkolenia bez skupienia! Zawsze na początku musimy uzyskać uwagę psa i pierwsze kilka klików i smakolyków dajemy po prostu za to, ze pies sie na nas skupił.

2.Nie ma klikania bez nagradzania! ZAWSZE po kliknieciu jest smakołyk, choćby nam sie kliknęło przypadkiem.

3.Podstawowe narzędzie szkoleniowe - NOŻYCZKI! Pamietajcie "tniemy" zachowanie na najmniejsze możliwe fragmenty i nagradzamy ich wykonanie przez psa uprzednio "fotografując" klikerem. Im mniejsze elementy tym lepiej. Wyobraź sobie, że masz zmontować ruchomy film z poszczególnych klatek. Zawsze pies musi odnieść sukces.

4.Nie każ psu zdawać matury po ukończeniu lektury elementarza. Nie egzaminujemy psa, czy aby na pewno jest genialny. Staramy sie mu ułatwic, a nie utrudnić zadanie.

5.Szkolenie to zabawa z psem. Lepiej się pracuje jeśli i Ty i pies jesteście w dobrym nastroju. W radosnej atmosferze szkoli sie szybciej.

6.Pies to nie automat. Tez ma prawo mieć gorszy dzień. Jeśli czegoś nie wykonuje - wróć do tego jutro. Albo za kilka godzin.

7.Tempo, tempo! Łatwiej utrzymać uwagę psa, jeśli pracujecie w szybkim tempie i pies nie ma czasu na rozpraszanie się, odwracanie uwagi, zastanawianie sie co też szkoleniowiec ma na myśli.

8.Przekupstwo nie popłaca. Łapówka to nie nagroda! Jeśli będziesz go przekupywać smakołykami szybko sie nauczy, ze bez łapówki nie pracuje. Niech Twój pies będzie zawsze mile zaskoczony nagroda. Niech spodziewa się, że nagroda zawsze będzie, ale nie wiadomo jaka. Wtedy pracuje znacznie lepiej.

9.W jednej sesji jedno zachowanie! Sesje niech będą krótkie i zawsze wyraźnie zaznacz ich zakończenie. W jednej krótkiej sesji uczymy jednego zachowania. Nie uczymy równocześnie w tej samej krótkiej sesji np. siad i waruj, bo psu sie pomiesza.

10.Zakończ prace w momencie, gdy pies chce pracować, a nie wtedy, gdy już ma serdecznie dosyć.

 

Joanna Misztela
http://www.happy-dog.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie