Zabawy z psem

- przeciąganie liny – musisz przeważnie wygrywać z psem, inaczej będzie myślał że to on rządzi, ale wygrywanie za każdym razem spowoduje że pies się znudzi.

- zabawki – pies ma swoje zabawki w jakimś określonym miejscu w domu. Natomiast zabawki, którymi ty się z nim bawisz, chowasz zawsze poza jego zasięgiem po skończonej zabawie. „Twoimi” zabawkami staraj się jak najczęściej bawić z psem.

- odbieranie zabawek – jeżeli pies nie chce ci oddawać zabawek, naucz go tego. Najskuteczniejszą metodą będzie zaczepienie do obroży liki ok. 3m, tak by w razie oporu przyciągnąć psa do siebie i odebrać mu zabawkę

- kiedy pies wygląda na znudzonego – kończ zabawę. Nie zapomnij odebrać i schować zabawek

- gdy pies warczy, niechcący „zahaczy” cię zębami, nadmiernie jest pobudzony – przerwij zabawę

- podczas „ataku” szczeniaka na twój rękaw, smycz –zamiast na zabawkę - spokojnie wyjmij mu przedmiot z pyska , wydając komendę: „puść”, lub „zostaw”. Gdy pies właściwie zareaguje pochwal go

- gdy pies łapie cię za rękę – powinieneś ją zwinąć w pięść i nie odsuwać jej od szczeniaka,. Następnie zwracaj uwagę psa na zabawkę – czyń ja atrakcyjną : poruszaj nią, „zapiszcz” (jeśli ma taką funkcję). Nigdy nie karć psa ręką – ręka to „przyrząd” do głaskania, dawania nagród, podawania zabawek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie