Ucz psa na podstawie skojarzeń między bodźcami

Skojarzenie miedzy dwoma bodźcami (błysk światła - odgłos gromu), nazywane warunkowaniem klasycznym.

Jak wykorzystać w szkoleniu:
Powszechnym zjawiskiem jest gryzienie obuwia przez młode psy. Ukaranie psa po fakcie zniszczenia nam butów nic nie da, pies nie skojarzy kary z pogryzieniem butów, ale z naszą osobą. Należy zaraz po wyrządzeniu zniszczeń przez psa przywołać go do siebie (jeśli lękliwy zapiąć na smyczy) i nakrzyczeć i zbić but! Urządzamy przedstawienie ;) tłukąc butem o ziemię i krzycząc na niego głośno np. "nie" lub "zostaw".

Dzięki takiej metodzie pies będzie starał sie unikać buta a nie ciebie! But będzie mu sie kojarzył z naszymi negatywnymi emocjami, więc będzie go unikał. Być może szkolenie trzeba będzie klika razy powtórzyć zanim w umyśle psa utrwali się sekwencja: "widok przedmiotu - złość pana - lęk".

Klasyczne warunkowanie ma olbrzymie znaczenie w tworzeniu silnej więzi z psem - zwłaszcza szczeniakiem. Lekcja jest prosta: karmienie z reki przynajmniej raz dziennie. Podnosimy miskę z podłogi , pokazujemy pupilowi jej zawartość, głaszczemy lub pociągamy za obroże i dajemy kilka kawałków jedzenia. Podczas takich lekcji możemy psa uczyć również podstawowych komend "siad", "leżeć", "chodź" i nagradzać go po każdym poprawnym ich wykonaniu. w ten sposób utrwalimy w psim umyśle sekwencje: " widok pana, głos, dotyk - jedzenia - przyjemność"

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.