Przyczyny zaburzeń zachowania są najczęściej złożone. Oprócz analizy wyuczonych mechanizmów zachowania (niepożądane zachowanie przynosi psu określoną korzyść i dlatego właśnie jest powtarzane), należy brać pod uwagę całokształt funkcjonowania zwierzęcia - jego emocje, komunikację i relacje z domownikami i dalszym otoczeniem, dotychczasowe (zwłaszcza wczesne) doświadczenia, właściwości rasy, stan zdrowia, dietę oraz sposób żywienia. Zebranie i analiza takich informacji oraz obserwacja psa lub kota w jego naturalnym otoczeniu jakim najczęściej jest mieszkanie opiekunów, pozwala na ocenę przyczyn i mechanizmów zaburzeń, a na tej podstawie sformułowanie programu terapii.
Niesłychanie ważna jest ocena stanu zdrowia zwierzęcia i ewentualnych czynników medycznych mogących mieć wpływ na jego zachowanie. Dlatego zwykle proszę o wcześniejszą konsultację z lekarzem prowadzącym. Także w wypadku, gdy po ocenie zachowania zwierzęcia uznam, że potrzebna będzie interwencja farmakologiczna, odsyłam go do lekarza, który ordynuje odpowiednie leki.
Najlepiej jeśli pierwsze spotkanie ma miejsce w domu zwierzęcia, w miejscu, które jest jego terytorium i w którym zachowuje się najbardziej naturalnie. Od domu także najczęściej rozpoczynamy oddziaływania terapeutyczne.
Pierwsze spotkanie trwa około 2 godzin i składa się z 3 części:
Każdy właściciel w ciągu kilku dni od pierwszej wizyty otrzymuje (listownie lub e-mailem) resume spotkania wraz z opisem programu działania. Po pierwszym spotkaniu kontaktujemy się na bieżąco, a po około 3-4 tygodniach umawiamy się na spotkanie podsumowujące. O konieczności dalszych spotkań decydujemy wspólnie z opiekunem psa lub kota w zależności od potrzeb.
http://www.amichien.pl/