Tajemnica wychowania psa

Tajemnica wyszkolenia psa polega na znajomości tego jak i dlaczego pies się uczy. Myli się ten kto sadzi , że każdego psa da sie wyszkolić jedną uniwersalną metodą szkolenia. Sposób przyswajania wiedzy przez psy i ludzi nie różni sie za bardzo. I podobnie jak w przypadku ludzi jeden przyswoi sobie szybciej wiedzę tą metodą a drugi zupełnie inną. Dlatego tak jak dla ludzi , także dla psów należy dobrać taką metodą szkolenia, która sprawdzi sie w tym konkretnym przypadku. Poznanie sposobu przyswajania wiedzy pomoże nam dobrać właściwe metody szkolenia.

Rasy i ich umiejętność uczenia się
Niestety wyniki przeprowadzanych badań przez rożne grupy naukowców nie są zbieżne. Pewne tendencję sa zgodne: aportery, psy pasterskie i pracujące są najłatwiejsze w szkolenia. Natomiast psy gończe zawsze wypadają w badaniach jako trudne do szkolenia.

Jednak niezależnie od wyników tych badań , każdego psa da sie uczyć. Na pewno będzie to wymagało w niektórych wypadkach włożenia większej ilości czasu w naukę. Należy pamiętać również , że to co jednym psom przyjdzie z łatwością dla innych może wymagać wielu godzin pracy - wynikać to może z określonych predyspozycji rasowych. Np. Beagla bardzo szybko nauczymy tropić, ale w ćwiczeniach gdzie ocenia sie precyzje i szybkość reakcji na polecenia przewodnika - wypadnie on bardzo marnie. Zupełnie odwrotnie będzie z goldenem.

Rodzaje uczenia się
W następnych dwóch artykułach omówimy: uczenie się poprzez skojarzenia - warunkowanie klasyczne i operacyjne.

 

Grzegorz Wiśniewski

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie