Jedni uważają ją za coś zupełnie normalnego, inni napiętnują i walczą o zakazanie jej stosowania. Kolczatka dla psów budzi w naszym społeczeństwie ogromne kontrowersje i emocje. Obrońcy praw zwierząt podkreślają, że jest to przede wszystkim narzędzie tortur i zadawania bólu. Tradycjonaliści zwracają natomiast uwagę na jej skuteczność w hamowaniu zapędów agresywnego psa. Jaka jest prawda? Czy powinno się zakazać stosowania kolczatek?
W Polsce nie ma zakazu sprzedaży i stosowania kolczatek, dlatego można je kupić w praktycznie każdym sklepie zoologicznym czy hipermarkecie. Leżą na półkach z obrożami i smyczami, co dodatkowo utwierdza niedoświadczonych właścicieli w przekonaniu, że kolczatka jest czymś normalnym i może zastąpić klasyczną obrożę podczas spacerów.
Tymczasem wiele europejskich (i nie tylko) krajów już dawno wprowadziło kategoryczny zakaz korzystania z kolczatek. Takie prawo obowiązuje w Austrii, Szwajcarii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Australii, Nowej Zelandii czy w niektórych regionach Włoch. W Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Luksemburgu podobne przepisy mają dopiero wejść w życie, podobnie jest w Niemczech.
To ogromny mit, który funkcjonuje od wielu lat i jest pokłosiem niskiej świadomości społecznej. Wielu pseudohodowców i niedoświadczonych właścicieli traktuje kolczatkę jako remedium na wszelkie problemy z zachowaniem psa. Pupil rzuca się na innych ludzi? Kolczatka. Pies nie chce chodzić przy nodze? Kolczatka. Zwierzę jest nieposłuszne? Kolczatka. Można tak wymieniać bardzo długo.
Tymczasem efekt stosowania kolczatki jest odwrotny od zamierzonego. Ból tylko wzmaga psią agresję, niszczy więź między zwierzęciem a człowiekiem. Pies „wychowywany” przy użyciu kolczatki nigdy nie nabierze zaufania do właściciela. Będzie bojaźliwy i nieprzewidywalny. Jak zachowa się w sytuacji, gdy tej kolczatki akurat zabraknie? Czy uda się nad nim zapanować? Wątpliwe.
Największym błędem popełnianym przez właścicieli jest używanie kolczatki w celu nauczenia psa chodzenia na smyczy. To tak nie działa. Lepsze i przede wszystkim trwałe efekty przynoszą bodźce pozytywne połączone z konsekwencją. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie: czy lubimy robić coś, bo sprawia nam to przyjemność czy ból? No właśnie.
Pamiętaj
Pies temperowany kolczatką nie pozbywa się agresywnych zachowań. Ból wręcz go do nich zachęca.
Nowoczesne metody szkolenia psów całkowicie zrezygnowały ze stosowania kolczatek, które są symbolem barbarzyństwa i prymitywnego podejścia do czworonogów.