Psy w sylwestra

Koszmar sylwestrowej nocy

Nie każda tradycja jest naprawdę tradycją a nie wymysłem specjalistów od maretingu i nie każda tradycja jest dobra dla wszystkich. Niestety tak się składa, że na tradycjach wielu kultur najbardziej cierpią zwierzęta. Podobnie jest i z tradycją hucznego obchodzenia Wigilii Nowego Roku czyli tak zwanego Sylwestra. Dla wielu psów Sylwester to jedna z najgorszych nocy w roku. Co roku zaraz po nocy pełnej fajerwerków wiele psów trafia do schroniska z powodu ucieczki zaczynają się rozpaczliwe apele o pomoc w poszukiwaniu zaginionych zwierząt Niestety w ubiegłym roku usłyszałam też o śmierci przepięknej podhalanki wywołanej zawałem serca po tradycyjnych sylwestrowych fajerwerkach.

Czy lęk przed burzą i petardami ma takie same podłoże?

Jest kilka teorii na ten temat. Wiadomo, że większość psów, które boi się burzy boi się także i fajerwerków - jednak nie wszystkie. Wg Nicholasa Dodmana autora książki „Pies, który kochał zbyt mocno” strach przed burzą może być powodowany odkładaniem się ładunków elektrycznych na sierści psa i powstawaniem mikrowyładowań. To może powodować dyskomfort i strach przed burzą. Takie zjawisko nie występuje jednak w czasie wystrzałów petard. Mogło jednak zdarzyć się jednak, że pies zgeneralizował odgłosy burzy i towarzyszący mu dyskomfort z każdym innym nagłym hukiem. Oczywiście mogło też dojść do traumy w okresie szczenięcym – np niespodziewany wybuch petardy, huk pękającego balonu czy nawet upadekprzedmiotu, który wystraszył szczeniaka.

Dlaczego psy boją się fajerwerków?

Jedna z teorii mówi, że huk petardy powoduje wzrost ciśnienia w uszach psa i ze względu na niezwykłą wrażliwość tego narządu - powoduje ból. Taka reakcja zachodzi u wrażliwszych psów dlatego właśnie nie wszystkie psy jednakowo reagują na wystrzał petardy.

Jak pomóc mojemu psu w Sylwestra?

Niestety to jedyne, co możemy zrobić to starać się zminimalizować stres związany z fajerwerkami u naszego pupila. Oto kilka ważnych rad na sylwestrową noc.

Przygotuj się. Warto wcześniej przygotować siebie i psa na przetrwanie sylwestra dzięki temu będziesz mógł lepiej pomóc swojemu psu.  Jeśli jest to możliwe poproś weterynarza o środki uspokajające dla psa. Dla wielu psów jest to najlepsze wyjście ponieważ leki pozwalają psu przespaćnajbardziej stresujący dla niego czas.

Znajdź psu bezpieczne miejsce, w którym pies będzie mógł przeczekać noc. Najlepiej jeśli będzie to pomieszczenie z zasłoniętymi oknami tak aby pies nie widział błysku sztucznych ogni.
Pozostaw zapalone światła – dzięki temu błyski nie będą tak widoczne.

Włącz psu telewizor lub radio – tak by w miarę zagłuszyć huki. (Przez kilka lat osobiście praktykowałam z mojej świętej pamięci suki, muzykę z nagranym odgłosami lasu i śpiewem ptaków- działało naprawdę nieźle. )

Jeśli pies zechce jeść daj mu coś smakowitego do żucia (np. zabawkę typu Kong z zamrożonym mięsem w środku.)

W okresie około sylwestrowym wyprowadzaj psa tylko na smyczy. Pamiętaj o zaczepieniu identyfikatora ze twoim numerem telefonu do obroży i zaczipowaniu psa. Zestresowany pies może zerwać się ze smyczy w każdym momencie i pobiec na bardzo daleką odległość.

Pomimo wszystko staraj się zachować spokój. Twój nastrój udziela się psu wiec jeśli będziesz nerwowy, twój pies jeszcze gorzej zniesie Sylwestra.  Staraj się na siłę nie uspokajać swojego psa. To na pewno będzie trudne ale dzięki temu pies nie nabierze przekonania, iż warto się bać. Jeśli pies nauczy się, że gdy panikuje ty otaczasz go opieka będzie jeszcze częściej i intensywniej okazywał strach byś znowu był dla niego miły.  Pamiętaj, że w czasie fajerwerków każdy pies ZAWSZE powinien być w zamkniętym pomieszczeniu nie tylko ze względu na możliwość ucieczki ale i by uniknąć wypadku poparzenia przez petardy.

Pamiętajmy, że w całej Polsce panuje zakaz używania fajerwerków z wyjątkiem 31 grudnia. Dlatego nie wahajmy się wzywać Straży Miejskiej, gdy ktoś zakłóca spokój nasz i zwierząt już na kilka dni przez Sylwestrem.

Fajerwerki ludziom symbolizują zabawę są koszmar dla wielu zwierząt.  Zrób mały gest! Nie kupuj fajerwerków w tym roku – zamiast tego wesprzyj lokalne schronisko dla zwierząt!


Marta Czerwińska
PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie