Przewodnik stada psów

Wychowanie psa- cz6

Podstawową wychowania psa jest zajęcie przez nas pozycji psa ALFA, przewodnika sfory. Wtedy nasz szczeniak jest całkiem na dole hierarchii. Taki układ jest mu znany i stwarza poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest, aby zająć to miejsce faktycznie i wyjaśnić szczeniakowi, czego od niego oczekujemy. Także tutaj należy powiedzieć wyraźnie: wśród psów nie ma żadnej demokracji, a jako przewodnik sfory, to ja jestem Szefem.

Dla psa jest to całkowicie w porządku, gdy w ramach wychowania zabronimy mu określonych rzeczy. Doświadczył już tego od swej matki. Możemy sobie również pozwolić na ignorowanie prowokowania do zabawy i innych zaproszeń - także to zna od innych, wyższych w hierarchii członków sfory.

Nasz pies oczekuje od nas, jako przewodnika, przede wszystkim, wyznaczenia jasnych wytycznych. Tylko wtedy czuje się dobrze i nie będzie nigdy próbował przejąć przywództwa, gdy wydamy mu się niezdolni do czegoś lub słabi. Szczególnie dominujący samce zadają sobie ciągle to "pytanie" w fazie dojrzewania.

 

Autor:
Tresura Psów " KAMA "
http://www.tresurapsow.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie