Pies i dziecko

Wychowanie psa - cz4

Jeśli mamy najpierw dziecko i przyprowadzamy 8-tygodniowego szczeniaka, który dorasta w takim socjalnym otoczeniu, jest to dla niego zrozumiałe i oczywiste, że należy do niego również mały człowiek. Nawet dla psów niekoniecznie idealnych, instynktowne zachowania podpowiadają mu właściwe zachowanie i respekt dla dziecka, które są oczywiście pielęgnowane przez rodziców dziecka.

Nie tylko psy mogą być zazdrosne o dzieci, ale może być zupełnie odwrotnie. Jeśli poczuje, że szczeniak jest w centrum uwagi to pies powinien na siebie uważać. Dzieci są w swych uczuciach bardzo wrażliwe podobnie do psów. Bardzo często, gdy nikt nie patrzy, pies zostaje uderzony, uszczypnięty czy kopnięty. Niektóre psy to wytrzymują, inne nie. Dochodzi do ugryzienia dziecka.

Zarówno dla dzieci jak i psów musimy zwracać uwagę w pierwszej kolejności na bezpieczeństwo. Nie są one na tyle dorosłe i doświadczone, aby samodzielnie myśleć i obserwować. Nieprzyjazne dzieciom psy są rezultatem negatywnych doświadczeń w wieku szczenięcym z niedojrzałymi dziećmi. Nieprzyjazne dzieciom mogą być również psy, które nigdy nie miały z nimi do czynienia i traktują je, jak dziwne obiekty, którym nie chcą się podporządkować. Taka niejasna sytuacja stwarza niepewność i psy niepewne będą zawsze próbowały sytuację wyjaśnić poprzez ucieczkę lub stawienie czoła i polowanie na obiekt.

Nie ulega wątpliwości, że dzieci lubią psy dopóki nie przeciwstawi się im sprowokowana lękliwość psa. Powstaje pytanie, czy również psy lubią dzieci? Nie ma innej takiej sytuacji, w której popełnia się tak wiele błędów związku człowieka z psem jak w przypadku dziecka i psa, na szkodę jednego i drugiego. Dzieci i psy są psychicznie bardzo podobne w zdolności dopasowania się.

Dlatego dobra rada:
Szczególnie, gdy sami nie mamy dzieci, należy zapewnić regularne z nimi spotkania, aby wyrobić w psie właściwe zachowania. Znajdźmy kilka lubiących szczeniaki dzieci w sąsiedztwie, które pod naszym okiem będą się razem bawić. Wyjdzie to na dobre psu i dzieciom. Ale zawsze pamiętajmy:
Nie zostawiajmy ich nigdy bez nadzoru! Obu stronom brakuje rozsądku, nawet gdy się wspaniale bawią. Zabawa psa jest zawsze związana ze jego wilczymi instynktami. Podgryzanie należy do zabawy. To my dorośli wiemy, że może to prowadzić do powstania krwawiących czasami ran u 3-4 letnich dzieci, które to mogą tę sytuacje zrozumieć opatrznie.

Zasada nr 1:
Jest czystym zaniedbaniem ze strony dorosłych pozostawianie psa z dzieckiem w sytuacji, gdy nie może ono nad psem zapanować. Rodzice, dziecko i pies muszą tworzyć zamkniętą wspólnotę. Inaczej się to nie uda.

Raczkujące dzieci będą traktowane przez psy jako rodzaj podporządkowanych sobie współbraci i tak traktowane. Większe dzieci poruszające się samodzielnie mogą być dla psa prawdziwym koszmarem. Psy mogą naprawdę dużo od dzieci znieść. Ale czasem kończy się im cierpliwość. Kiedy pies jest zazdrosny i z tego powodu choćby lekko uszczypnie dziecko musi zostać natychmiast przywołany do porządku. Ale także dziecko musi się nauczyć, aby zostawić psa w spokoju, gdy śpi lub je.

Przy obcych dzieciach nie możemy zakładać, że potrafią się obchodzić z psem. Dlatego cała odpowiedzialność spada na nas. To oznacza nic innego, jak to, że to my musimy lepiej wychować naszego psa, jak niektórzy swoje dzieci.

Bardzo poważne błędy popełnia się, gdy pojawia się dziecko, a my do tej pory mieliśmy dorosłego psa, którego traktowaliśmy jako jego substytut. Błędy te prowadzą do bardzo poważnych skutków, a nawet śmierci niemowlęcia. Pies był do tej pory centralnym punktem naszych zainteresowań, miał całe mieszkanie do dyspozycji, a także nasze łóżko. Nagle pojawia się niemowlę i świat się nagle diametralnie zmienia: pies jest odsunięty, "wygnany" do ogrodu. Taki pies zrobi wszystko, aby bronić swej pozycji, również siłą. W takich przypadkach należy podejść do psa ze zrozumieniem, dodawać mu pewności siebie, aby w jego mniemaniu nic się nie zmieniło i aby z czasem wyciągnął odpowiednie wnioski i bardziej lub mniej bezkonfliktowo zbliżył się do dziecka.

 

Autor:
Tresura Psów " KAMA "
http://www.tresurapsow.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie