Pies hiperakywny

Dog-Play-Therapy Dogs and Visiting Pets

„Hiperaktywność” wraz ze wszystkimi towarzyszącymi jej zachowaniami jest jedną z przyczyn pozbywania się psów przez ich właścicieli. Jest rzeczą normalną, że niektóre psy potrzebują czegoś więcej niż jednego długiego spaceru dziennie. Trzeba jednak trochę popracować, aby zapewnić sobie względny spokój. Najlepszym rozwiązaniem jest nauczenie psa ciągnięcia w uprzęży, co daje mu zabawę i wysiłek w stosunkowo niedługim czasie.

Jeśli twój pies jest zdrowy i energiczny, to sama niepowtarzalna przyjemność trenowania go do zaprzęgu stanie się dla ciebie dodatkową korzyścią. Nawet psy ras innych niż północne zwykle uczą się tej umiejętności stosunkowo szybko. Poniżej podajemy kilka pomysłów jak sobie radzić, choć daleko im do wyczerpania tematu. Chodzi nam wyłącznie o to, aby pomóc niektórym psom i ich właścicielom lepiej ułożyć sobie wspólne życie. Opisujemy ciągnięcie opony, hulajnogi, wózka, narciarza i sanek.

Od czego zacząć?
Jest oczywiście wiele sposobów przyuczenia psa do biegania w uprzęży, o których tu nie wspominamy; wymieniamy tylko rzeczy najważniejsze.

-      Zawsze dobrze jest porozmawiać z weterynarzem zanim rozpocznie się trening z uprzężą, zwłaszcza jeśli pies jest starszy, bardzo młody, ma nadwagę, przeszedł jakieś choroby itp.

-      Nie rozpoczynaj pracy przy upalnej pogodzie. Pies przegrzewa się szybko i rezultaty są niewielkie.

-      Zwróć uwagę na podłoże, po jakim pies ma biegać i unikaj zniszczonych jezdni i chodników. Zawsze można też założyć psu niedrogie i skutecznie chroniące buty dostępne w sklepach z akcesoriami sportowymi dla psów

-       Kup dobrze pasującą uprząż. Zajrzyj do poradników i na odpowiednie strony internetowe dot. psich wyścigów i zawodów.

-       Staraj się zachować postawę pozytywną. Pamiętaj, że to ma być przyjemność!

Ciągnięcie opony
Jedna zużyta opona + ok. 2 metrów linki ... proste, prawda? Najlepiej zacząć w ten sposób uczyć psa ciągnąć oraz reagować na komendy, nawet jeśli przewidujemy dla niego znacznie ambitniejsze zadania w zaprzęgu.  Jeśli chcesz, aby pies osiągnął kondycję odpowiednią do zawodów, ciągnięcie ciężaru pomoże mu zbudować mięśnie i zapobiegnie ich uszkodzeniom. Zawsze jednak jest to dobry sposób na dodatkowe ćwiczenie dla twojego psa podczas spaceru. 5 minut z oponą, to całkiem wystarczający czas na początek.

Scootering (hulajnoga)
Jeden lub dwa psy mogą z łatwością pociągnąć cię w szalonej jeździe na hulajnodze z dużymi kołami ... pod warunkiem, że zachowasz nad zaprzęgiem kontrolę. Najlepiej włożyć rękawice, okulary i grube ubranie na wypadek wywrotki. Hulajnogi są znacznie bezpieczniejsze niż psi zaprzęg z rowerem. Psie wyścigi z hulajnogą są od dawna popularne w Australii i Nowej Zelandii i zaczynają pojawiać się w Europie. Hulajnoga jest mała i łatwo ją wrzucić do samochodu. Większe wymagają ścieżek rowerowych... Szukaj więcej informacji na stronie www.dogscooter.com.

Carting (wózek)
Wózek stwarza większą możliwość kontroli niż hulajnoga, zwłaszcza w zaprzęgu dwóch lub więcej psów, jednak jest nieporównanie droższy i cięższy. Najnowsze modele dają się składać i są łatwiejsze w transporcie. Zaprzęgowcy i czasem myśliwi idą o krok dalej i wprzęgają swoje psy do różnych innych pojazdów terenowych (ATV) dla treningu. W terenach wiejskich, zwłaszcza tam gdzie jest mało śniegu (w USA) psy zaprzęgnięte do wózków wożą często domowe zakupy.

Skijorning (narty)
Przypnij narty biegówki, zaprzęgnij 1 do 3 psów i zapnij końcówkę uprzęży do pasa (niektórzy używają uprzęży wspinaczkowej) i wio na śnieg! Sport ten narodził się w Skandynawii niemal 60 lat temu i staje się bardzo popularny. To świetne ćwiczenie zimowe zarówno dla twojego psa, jak i dla ciebie, gdyż równocześnie posługujesz się kijkami i utrzymujesz równowagę. Zanim zaprzęgniesz psa upewnij się, że SAM umiesz utrzymać się na nartach. Użyj także dłuższej linki, aby zapobiec uderzaniu psa nartami. Szukaj więcej informacji na stronie www.skijornow.com

Sledding (sanki)
Wbrew rozpowszechnionym mitom twój pies nie musi wyglądać jak bestia z opowieści Jacka Londona, aby dobrze sobie radzić w zaprzęgu z sankami. Sanki stawiają większy opór niż narty, a większość współczesnych sanek ma łatwo wymienialne plastikowe okładziny i można ich używać nawet w terenie gdzie śnieg leży warstwą za cienką dla nart. Oczywiście wtedy musisz uważniej kontrolować zaprzęg.

Więcej informacji na stronie www.adanacsleds.com.

www.dog-play.com (tłum. uprawnione Marek Zieliński)
http://www.pies-dla-stasia.waw.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie