Pies Cię nie słucha? Prawdopodobnie popełniasz te klasyczne błędy

Wychowanie psa to czasami bardzo trudny proces. Wielu właścicieli jest święcie przekonanych, że poradzi sobie z tym samodzielnie, ale życie potrafi brutalnie zweryfikować te plany. Jeśli mimo usilnych starań Twój pies nadal Cię nie słucha, zastanów się, czy przypadkiem nie popełniasz klasycznych błędów. Oto najczęstsze z nich.

Nieregularny trening

Z psem trzeba trenować do skutku i poświęcać na to bardzo dużo czasu. Nie może być tak, że na początku masz sporo zapału, nauczysz pupila np. siadania, a później będziesz raz w tygodniu organizować mu całodzienny obóz szkoleniowy. Nie licz na efekty, bo są po prostu niemożliwe.

W szkoleniu bardzo ważna jest powtarzalność. Jedne psy uczą się szybciej, drugie wolniej i nie ma na to żadnej złotej recepty. Staraj się codziennie ćwiczyć z pupilem różne schematy, nie zapominając również o utrwalaniu już nabytych umiejętności.

Za dużo emocji

To oczywiste, że czasami nie masz już siły na kolejne powtórzenia i irytujesz się brakiem postępów. Staraj się jednak powściągać swoje emocje i nigdy nie krzycz na psa! To, czego próbujesz go nauczyć, nie jest dla niego do końca naturalne. Na wszystko potrzeba czasu.

Pamiętaj również, aby zbytnio nie emocjonować się sukcesami. Chwal psa, nagradzaj, ale nie wiwatuj na cześć każdego udanego wykonania polecenia. To przynosi odwrotny skutek, bo pies momentalnie się rozkojarzy i nabierze ochoty na zabawę.  Stoicki spokój jest tutaj najlepszą postawą.

Zbyt dużo bodźców

Szkolenie psa powinno odbywać się w miejscu ustronnym, a przynajmniej na początkowym etapie. Jeśli wokół biegają inne psy, jest gwarno, bawią się dzieci, to nic dziwnego, że zwierzakowi bardzo trudno jest skupić się na Twoich poleceniach. Wybierz się z pupilem do lasu, na polanę, do ogródka znajomych. W takich warunkach możesz się spodziewać znacznie szybszych postępów.

Koniecznie skupiaj się wyłącznie na psie. Nie rozmawiaj przez telefon, nie surfuj po sieci. Jeśli Ty okażesz znudzenie i brak zainteresowania szkoleniem, to czworonóg tym bardziej szybko się zniechęci.

Zbyt intensywny trening

Szkolisz psa przez godzinę non-stop? To błąd! Zwierzę nie potrafi się tak długo skupić, a poza tym trening jest dla niego męczący. Dlatego znacznie lepiej jest podzielić szkolenie na maksymalnie kilkunastominutowe sesje, które będą przeplatane zabawą i odpoczynkiem. Wiele zależy tutaj także od wieku i temperamentu psa. Formuła treningu musi to uwzględniać.

Unikaj tych błędów (choć to trudne), a na pewno zauważysz znacznie lepsze efekty szkolenia. Pies także będzie Ci wdzięczny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie