KLICK i pies robi to, co chcesz

Poniższa notatka autorstwa Katarzyny Pachockiej-Nowok została wygłoszona na II Ogólnopolskim Zlocie Miłośników Beagle we wrześniu '08 -zapraszamy na jej autorską stronę szkoły dla psów www.wyszkolpsa.pl

Co to jest szkolenie klikerowe?
Klikanie jest formą komunikacji pomiędzy człowiekiem a psem. Kładzie nacisk na to, co pies robi dobrze, zamiast na to co robi źle. W ten sposób budujemy więź opartą na zaufaniu i szacunku do opiekuna.
Piękno klikania polega na tym, że jest to wygodny, szybki, jasny i dokładny znak zawsze znaczący to samo. Dzięki niemu potrafimy powiedzieć psu dokładnie, kiedy zrobił coś dobrze w danym czasie i zaznaczyć właściwie podjętą przez psa decyzję.

Pamiętaj!
Celem tego szkolenia jest zrozumienie przez psa, że to jego zachowanie powoduje pojawienie się nagrody.

Jak klikać?
Klika się w momencie, kiedy prezentowane jest pożądane zachowanie: pies siedzi, my klikamy. Klikanie jest jak robienie zdjęcia zachowania, które chcemy wzmocnić. Po zrobieniu zdjęcia, dajemy psu nagrodę, czyli coś co lubi albo coś na co ma w danej chwili ochotę (może to być smaczek, pogłaskanie, miska z jedzeniem lub rzut piłką).
Bardzo szybko, czasami po dwóch lub trzech kliknięciach, pies skojarzy dźwięk klikera z czymś co lubi: nagrodą. Bardzo chętnie będzie powtarzał zachowanie, które związane było z kliknięciem i otrzymaniem nagrody. Każde zachowanie może być wyszkolone, gdy będziemy postępować według trzech następujących kroków:
 
1- Otrzymać zachowanie            
2- Zaznaczyć zachowanie        
3- Wzmocnić zachowanie
Pamiętaj! Bądź kreatywny.
 
Za co klikać?
Na początek za coś prostego albo za coś, co pies wykonuje sam z siebie. Klikaj za zachowania jakiego oczekujesz, ignoruj błędy.
Szkolenie Klikerowe opiera się na nagradzaniu. Żadne zachowanie nie jest złe w tej metodzie, tylko nie będzie w danym momencie, albo nigdy nagradzane. Komendę dodajemy na końcu, jak już pies opanuje dane zachowanie.
Pamiętaj! Najpierw kształtujemy zachowanie, potem dodajemy komendę.

Pamiętaj!
Nic w życiu psa nie powinno być za darmo.

Kiedy klikać?
Kliknięcie znaczy dla psa to, że zaraz będzie nagroda, że zachowanie sie skończyło, że to co pies robił kiedy je usłyszał było pożądanym zachowaniem i będzie za nie nagrodzony.
Kliker ma być kojarzony z nagrodą, czyli czymś na co pies będzie chciał pracować. Klikamy w momencie, kiedy pojawia sie pożądane zachowanie.

 

Pamietaj !
Zachowanie nagrodzone będzie przez psa powtórzone.

Jak osiągnąć sukces ?
- dobierz odpowiednią nagrodę i zmieniaj ją często
- nagradzaj często
- użyj nagrody odpowiedniej do poziomu rozproszenia uwagi
- rozłóż zachowanie na małe kroczki i ucz każdego z osobna
- rób krótkie sesje treningowe
- podczas sesji poświęć psu 100% swojej uwagi i obserwuj
 
Pamiętaj !
Inicjuj zamiast reagować.

Czym kliker nie jest?
Kliker nie jest:
- pernamentną koniecznością
- nie jest zapowiedzią kary
- nie służy do przywołania psa
- nie służy do zwrócenia psa uwagi
- klikanie nie jest trudne, jest po prostu inne

Psy w życiu z ludźmi polegają na strukturach, zasadach jakie my im zapewniamy. Bardzo ich potrzebują, aby żyć i poruszać się w naszym ludzkim świecie. Nie potrafią się z nami komunikować dopóki ich tego nie nauczymy. Kiedy nie mają jasno określonych zasad, instrukcji i granic eksperymentują ze swoim zachowaniem, by sprawdzić jakie wynikną z tego konsekwencje.

Ponieważ psy nie rodzą się ze zdolnością życia pomiędzy ludźmi, musimy je tego nauczyć, czyli pokazać jakie zachowania są akceptowane, w sposób dla nich zrozumiały. Należy wprowadzić zasady życia w naszej rodzinie i stworzyć wspólne słownictwo, za pomocą którego będziemy mogli się komunikować.
To człowiek, w psim życiu, powinien podejmować wszystkie decyzje. To, że jesteśmy najważniejszą istotą w życiu naszego psa powinno się opierać na wzajemnym zaufaniu i szacunku bez zastraszania i nadużywanej dominacji.

Szkolenie klikerowe doskonale się do tego nadaje.
Wszystkich gorąco zachęcamy, by spróbowali.
 

Warto przeczytać:
„Kliker – skuteczne szkolenie psa” Karen Pryor
„Najpierw wytresuj kurczaka” Karen Pryor
„101 rzeczy do zrobienia z pudłem kartonowym” Karen Pryor
 
Kontakt z autorką:
Katarzyna Pachocka-Nowok
gg 5898032
email: amalgamat08@gmail.com
www.wyszkolpsa.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie