“To OCZYWISTE że TRZEBA karcić!
Ja najbardziej lubię używac gazety zwiniętej w rolkę. Najlepiej jak gazety leżą w różnych miejscach w domu, bo wtedy szybko weźmiemy ją do ręki jak pies zrobi coś nie tak. Więc następnym razem gdy Twój pies zrobi coś nie tak, albo nie będzie Ciebie słuchał, weź szybko gazetę i uderz się parę razy w głowę mówiąc: Kiepski nauczyciel, kiepski nauczyciel, kiepski….” (Roy Hunter)
Nagradzanie psa
Dla niektórych dawanie smakołyków podczas szkolenia jest nadal bardzo kontrowersyjne. Nie potrafią oni zrozumieć, że smakołyki są podawane jako nagroda tylko podczas pierwszej fazy szkolenia i tylko za prawidłowo wykonane ćwiczenie.
Rozpoczynając pracę z psem, zawieramy z nim pewnego rodzaju umowę. Pies robi to czego od niego oczekujemy a my dajemu mu to czego on w danej chwili chce, czyli nagrodę. Traktujemy smakołyki jako zapłatę za dobrze wykonaną pracę. Przeciwnicy nagradzania często argumentują swoje stanowisko słowami:
„ Pies powinien nas słuchać tylko dlatego, że jesteśmy jego panem”
Nagradzanie psa za dobrze wykonane polecenie jest pewnego rodzaju analogią do otrzymania przez nas wypłaty za dobrze wykonaną pracę. Nie chciałabym aby szef powiedział mi, że mam pracować jedynie z szacunku do niego i nie będzie mi dłużej płacił. Na pewno nie wzmocniłoby to mojej motywacji do pracy.
Pozytywne szkolenie wzmacnia pozycję lidera w ludzko-psim stadzie, nie musimy stosować przemocy, nagradzanie daje nam ogromną pozycją, stajemy się dla psa całym światem. Podstawą skutecznego szkolenia jest dobry kontakt opiekuna z psem. Jeżeli pies za dobre zachowanie jest nagradzany to samo obcowanie z opiekunem sprawia mu przyjemność i motywuje do dalszej współpracy.
Aby móc efektywnie nagradzać swojego psa, musimy dowiedzieć się co nasz pies uważa za najlepszą nagrodę. Nagrodami nie musza być tylko i wyłącznie smaczki. Nagrodami mogą być zachowania lub rzeczy, które charakteryzują się następującymi cechami :
- muszą być przez psa pożądane (wyjście na spacer)
- muszą być podawane natychmiast po wystąpieniu pożądanego zachowania. Jeśli się spóźnimy pies nie skojarzy zachowania z nagrodą (otwieram drzwi natychmiast jak pies wykona komendę siad)
- muszą być dostarczane za coś, a nie tak ot sobie (pies będzie mógł wyjść jak tylko wykona komendę)
- muszą być niespodziewane, pies nie powinien wiedzieć co będzie nagrodą za dane zachowanie (przed wyjściem na spacer stosuję różne komendy: siad, czekaj, zostań itp)
Zanim rozpoczniemy szkolenie swojego psa, powinniśmy stworzyć listę przynajmniej 10 rzeczy, które będą nagrodą dla psa. W przypadku mojego psa są to: jedzenie, zabawaimg7720fc3 patykiem, wejście do wody, frisbee, piłeczka, pieszczota, odpięcie smyczy, moja uwaga, zabawa z innym psem, wyjście z domu/samochodu, wejście na kanapę. Wszystko zależy od inwencji opiekuna i upodobań psa . Jeśli główną nagrodą dla psa mają być smakołyki, to należy pamiętać, że powinny być one zróżnicowane i dostosowane do stopnia trudności zadania i jakości pracy np.zwykłe „siad” nagradzamy suchą karmą a „zostań” kawałkiem żółtego sera. Psy, które nie są łase na smaczki nagradzamy zachowaniem, które w danej sytuacji jest dla nich pożądane.
Z powodzeniem można wykorzystać zasadę Premack’a który zakłada, że w jednej sesji szkoleniowej pies lubi robić jedne rzeczy bardziej od innych. Można nagradzać psa dając mu do wykonania zachowanie, które lubi za wykonanie czynności za którą nie przepada np. za wykonanie komendy zostań, której pies nie lubi, nagradzamy psa sztuczką slalom, którą uwielbia.
Na podsumowanie dwie reguły do zapamiętania. Bądźmy hojni i stosujmy za wykonanie czegoś wyjątkowego i bardzo trudnego tzw. jackpot - czyli lawinę nagród tj. garść smaczków lub kilka rzutów patykiem pod rząd. Pamiętajmy również, że w miarę szkolenia zmniejszamy atrakcyjność i częstotliwość nagradzania.
Na zakończenie przepis na “super smaczki” czyli zdrowe i niedrogie ciasteczka tuńczykowe:
- 2 puszki tuńczyka w wodzie, nie odsączone
- 2 jajka
- 1.5 szklanki mąki
Mieszamy składniki, możemy dodać ząbek czosnku lub zioła. Wykładamy ciasto do formy i pieczemy w temp. 180 stopni około 30 min. Kroimy na drobne nagródki szkoleniowe. Można część zamrozić.
Katarzyna Pachocka-Nowok
http://www.wyszkolpsa.pl/