Przekonanie, że ze szkoleniem psa należy zaczekać do momentu, aż skończy on 6 miesięcy jest równie sensowne, jak upieranie się, by dziecko zacząć uczyć czytania i pisania dopiero, gdy osiągnie pełnoletniość.
Co prawda szczeniak nie potrafi jeszcze precyzyjnie wykonać wszystkich zadań, jest uroczo niezdarny i porusza się inaczej niż dorosły pies, jednak właśnie w wieku szczenięcym nasz czworonożny przyjaciel uczy się tego wszystkiego, co będzie mu niezbędne w dorosłym życiu.
Dlatego należy zacząć wychowywać szczeniaka gdy tylko pojawi się w naszym domu. Przede wszystkim uczymy go funkcjonowania w świecie ludzi. Zapoznajemy z nowymi sytuacjami, zwierzętami, różnie wyglądającymi ludźmi, różnymi środkami komunikacji. Ten bezcenny czas - zwany okresem socjalizacji - to bardzo ważny dla szczeniaka okres rozwoju. Gdy prawidłowo przeprowadzimy socjalizację, zwiększamy prawdopodobieństwo, że pies w dorosłym życiu będzie się zachowywał w sposób zrównoważony, spokojnie reagował na nowe sytuacje i nie będzie nam sprawiał kłopotów swoim nieprzewidywalnym zachowaniem.
Dlatego warto zacząć pracę z psem już od 6 - 7 tygodnia jego życia.
Pracując z małym szczeniaczkiem trzeba oczywiście pamiętać o okresie kwarantanny, jednak całkowita izolacja psa aż do ukończenia przez niego 12 tygodnia życia bardzo utrudnia proces prawidłowej socjalizacji. Jednak jeśli będziemy unikać miejsc, gdzie pojawiają się chore zwierzęta, to prawdopodobieństwo zakażenia groźnymi dla życia chorobami znacznie się zmniejsza. Zawsze przecież możemy psa wziąć na ręce i zanieść go np. na dworzec autobusowy, żeby mógł poznać nowe dla siebie miejsce.
W szkoleniu szczeniaczków nigdy nie używamy żadnych bodźców awersyjnych (tzw. kar). Im więcej pozytywnych doświadczeń będzie miał szczeniak, tym mocniej zaufa przewodnikowi i tym lepiej będzie sobie radził w nowych dla siebie sytuacjach.
Jacek Gałuszka
http://www.wesolalapka.pl