Jakie zadania ma behawiorysta?

Zadaniem behawiorysty jest analiza sytuacji, ustalenie przyczyn problemów i zaproponowanie konkretnego programu naprawczego służącego korekcie zachowania.

Behawiorysta musi przekazać opiekunom niezbędną wiedzę, która pozwoli im zrozumieć przyczyny problematycznego zachowania. Następnie wspólnie z właścicielami tworzony jest program działań naprawczych dostosowany do problemu oraz chęci i możliwości opiekunów.

 

 

Gdy mamy do czynienia z fobią lub lękiem należy przede wszystkim wzmacniać więź właściciela z psem, budować pewność siebie psa i zaufanie, uspokajać i wyciszać psa, oswajając go stopniowo z bodźcami wywołującymi lęk.
Gdy w grę wchodzi agresja to nadrzędnym zadaniem behawiorysty jest eliminacja zagrożenia i możliwości ugryzienia. Dopiero w bezpiecznych warunkach i z zachowaniem ostrożności na każdym etapie pracy można przejść do modyfikacji problematycznego zachowania.

U psa silnie dominującego należy nauczyć opiekunów jak bezpiecznie wyznaczyć i egzekwować granice tego co psu wolno a czego nie wolno.

Gdy leczymy psa z lęku przed samotnością kluczem jest nauczenie psa niezależności.

Każdy problem jest inny dlatego nie ma gotowych recept postępowania. Program naprawczy jest kwestią bardzo indywidualną.

Dodatkowymi czynnikami, które behawiorysta musi rozpatrzyć są osobowość i predyspozycje właścicieli, które mają niebagatelne znaczenie przy wprowadzaniu programu naprawczego.

Bardzo często praca behawiorysty sprowadza się do nauczenia opiekunów właściwej komunikacji z psem, wzmocnienia więzi poprzez zwiększenie spacerów, pozytywne szkolenie i interakcję w zabawie.


Zdarza się, że behawiorysta korzysta z alternatywnych form leczenia, które mogą wspomóc terapię behawioralną. Należą do nich:
* Feromonoterapia
* Homeopatia
* Terapia ekstraktami Bacha
* Ziołolecznictwo
* Relaks i masaż psa
* Pomoc farmakologiczna

 

Joanna Ciarkowska
DOGFIELD
www.dogfield.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie