Dla wielu zwierząt okres świąt, szczególnie noc Sylwestrowa, to naprawdę duży stres i wiele niebezpieczeństw. Powinieneś zadbać o dobre samopoczucie swojego pupila już przed rozpoczęciem tego okresu - mamy dla Ciebie kilka rad na ten trudny okres.
Sylwester
Problem dotyczy przede wszystkim zwierząt nadpobudliwych i bojaźliwych, szczególnie tych, które dodatkowo mają problem z chorobami serca czy np. zapaścią tchawicy. Dla nich zbyt duży stres może być najbardziej niebezpieczny.
Zwierzęta wrażliwe na wystrzały cierpią szczególnie podczas nocy sylwestrowej. Najbardziej komfortową sytuacją byłoby , gdyby nie musiały wtedy zostawać same w domu. Ale to oczywiście nie zawsze jest możliwe. Dlatego, wykonanie kilku prostych czynności pozwoli spokojnie przetrwać tę noc zwierzęciu, a Wam uniknąć zastanawiania się, "co on/ona zrobi z moim mieszkaniem".
Po pierwsze, kilka dni przed Sylwestrem wybierzcie się do lekarza weterynarii i poproście o odpowiednie dla Waszego czworonoga środki uspokajające. Przed wyjściem na bal dokładnie pozamykajcie drzwi, okna i bramy. Dzięki temu zwierzę uciekając w popłochu nie będzie miało szans uciec z domu czy posesji. Z przykrością stwierdzamy, że co roku właśnie w takich sytuacjach właściciele tracą wielu swoich ulubieńców. Zwierzęta uciekając ulegają wypadkom, albo po ochłonięciu nie potrafią po prostu znaleźć drogi powrotnej do domu.
Lepiej więc będzie, jeżeli zostawimy zwierzę zamknięte w domu i zasłonimy okna. Koniecznie zapewnijcie mu dostęp do łazienki, bo to tam właśnie najprawdopodobniej będzie szukało schronienia. Dodatkowo, stres może uda się zmniejszyć, dodatkowo zagłuszając odgłosy dochodzące z zewnątrz spokojną muzyką, np. z radia.... Trzeba oczywiście znaleźć taką stację, która nie będzie nadawała akurat hałaśliwej muzyki połączonej z transmisją wystrzałów armatnich...
Po północy warto byłoby jak najszybciej wrócić do domu, żeby sprawdzić, jak czuje się nasz podopieczny.
Święta to również okres stresujący i pełen niebezpieczeństw i pułapek czyhających na zdrowie zwierzęcia. Jeżeli spodziewamy się gości, szczególnie w domu zazwyczaj cichym i spokojnym, również warto poprosić wcześniej lekarza weterynarii o odpowiednie dla pupila środki uspokajające.
Jeżeli jednym z domowników jest szczeniak, pamiętajmy, że może pogryźć gościom buty... lub je obsikać. Warto o tym uprzedzić gości, a części ich garderoby umieścić poza zasięgiem małych ząbków i pazurów. Jeżeli do naszego domu zawitają również dzieci, należy poświęcić szczególną uwagę ich wspólnym zabawom z naszym pupilem. Każdemu, nie tylko zwierzęciu, może się znudzić ganianie, ciągnięcie za ogon i uszy oraz wyrywanie sierści. Dziecko nie jest świadome tego, że zadaje zwierzęciu ból, a te z kolei może je ugryźć lub podrapać.
Największym błędem, jaki możemy popełnić, jest powieszenie ozdób choinkowych zbyt nisko. Jest to przede wszystkim niebezpieczne dla kotów, które bawiąc się bombkami mogą nawet przewrócić drzewko. Ważne jest także regularne sprzątanie igieł - zwierzę może je zjeść.
Tu uważajmy szczególnie na młode zwierzęta. Kabel elektryczny jest szczególnie łakomym kąskiem dla młodych, swędzących ząbków. Szczeniak lub kociak może je przegryźć. A wtedy porażenie prądem grozi nie tylko jemu.
To świąteczny koszmar większości lekarzy weterynarii. Wielu właścicieli zapomina, że zwierzę nie powinno jadać świątecznego bigosu (zimnego), śledzia (w śmietanie) i pierogów (z kapustą). To najłatwiejszy sposób na spędzenie świąt w lecznicy oraz na sprzątaniu domu po chorym psie lub kocie. Pamiętajmy - NIE WOLNO PRZEKARMIAĆ ZWIERZĄT. Kot czy pies to nie śmietnik, do którego można wrzucić wszystkie resztki ze stołu!
Jeżeli chcecie zdecydować się na wzięcie do domu szczeniaka lub małego kotka (np. w prezencie gwiazdkowym dla swoich dzieci lub ukochanego / ukochanej), to zastanówcie się nad odłożeniem tej decyzji o kilka dni. Świąteczne i noworoczne zamieszanie to nie jest dobry czas na oswajanie zwierzątka z nowym miejscem. A i decyzja podjęta już w stycznie będzie prawdopodobnie bardziej racjonalna.
Sylwia Szymańska
http://www.weterynarz.com.pl/