Gdy pies kopie...

Psy, które zmuszane są do pozostawania całymi godzinami w przydomowym ogródku, w mniemaniu właścicieli "dla ich własnego dobra" i "po to, żeby miały dosyć świeżego powietrza", wkrótce nabierają różnych przyzwyczajeń, których podłożem jest frustracja. Najbardziej popularne jest kopanie. Skoro - jak się rzekło - spowodowane jest ono frustracją, wywołaną przez osamotnienie, to najprostszym sposobem jego uniknięcia jest zabranie psa do domu. O ile właściciel nie pozwoli mu w większym stopniu uczestniczyć w życiu rodziny, to wszelkie inne działania, takie jak szkolenie w zakresie posłuszeństwa, zmiana diety czy cokolwiek innego, nie mają większego znaczenia.

Rozmowy prowadzone z właścicielami psów, które uporczywie kopią, zazwyczaj ujawniają, że psy te trzymane są na dworze, dlatego że "w domu robią mnóstwo bałaganu". Często okazuje się nawet, że właściciele wręcz nie pamiętają, kiedy pies ostatnio mieszkał w domu. W najlepszym wypadku psy zabierane są tam dopiero na noc, gdy wszyscy idą spać, a na co dzień nie uczestniczą w żaden sposób w życiu rodziny. Pies, który mieszka w domu, powinien być wyszkolony, żeby swym zachowaniem nie sprawiał kłopotów. Także w wypadku kopaczy natychmiast trzeba rozpocząć naukę w zakresie posłuszeństwa, a ponadto zapewnić im codziennie dużo ruchu i zabaw; nic jednak nie zastąpi włączenia psa w codzienne zajęcia właściciela.

Wśród czysto technicznych sposobów zapobiegania kopaniu wymienia się zalewanie wykopanych dołów wodą i nurzanie w niej psiego pyska, zakrywanie ich siatką metalową albo plastikową, a nawet grodzenie ich przewodami pod napięciem (bardzo niebezpieczne). Naszym zdaniem, wszystkie one są mało skuteczne, bo nie uwzględniają głównej przyczyny kopania, tj. wykluczenia psa z życia rodziny i jej codziennych zajęć.

Skłonność do kopania jest w pewnym stopniu cechą rasy. Syberyjskie husky i inne północne psy zaprzęgowe, a także ich mieszańce, lubią kopać doły, w których szukają ochłody. Jamniki i inne rasy, które wyhodowano do polowania w norze, są bardziej niż przeciętnie skłonne do kopania. Szczenne suki, gdy zbliża się termin porodu, mogą przygotowywać na ten czas jamę czy dół. Na ogół kopiące psy uspokajają się, gdy zajmie się je szkoleniem.

 Ale raz jeszcze powtórzymy - niemal w każdym wypadku skuteczne przeciwdziałanie polega na włączeniu psa w życie rodziny.



 Jak być najlepszym przyjacielem psa"
 Wydawnictwo Galaktyka: www.galaktyka.com.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie