Gdy pies gryzie smycz

Jak poradzić sobie, gdy szczeniak gryzie smycz? Przede wszystkim trzeba zastanowić się, czy nie jest to spowodowane zbyt małą ilością zabawek, jakie pies ma do dyspozycji. Czy bawimy się z nim? Czy może nauczyliśmy go przeciągania się smyczą? Do zabawy dobrze jest używać sznurków, a nie smyczy. Inaczej pies się nauczy, że smycz jest tak samo dobrą zabawką jak każdy sznurek.

Jeśli jednak szczeniak mimo, iż ma w swoim otoczeniu dużo zabawek gryzie z zapamiętaniem smycz można zrobić kilka rzeczy: 

  • przypięcie pomiędzy obrożą i smyczą łańcuszka. Gryzienie metalu nie jest tak fajne jak gryzienie smyczy. Jeśli jednak psiakowi nie robi różnicy co gryzie i metal uważa za doskonałą rzecz do gryzienia - można posmarować smycz płynem przeciw obgryzaniu paznokci (do kupienia w aptece). Jest on bardzo gorzki w smaku. Nie radziłbym używania innych płynów, których skład chemiczny może być szkodliwy dla psa.

  • Dobrze jest też przekierować gryzienie smyczy na gryzienie zabawki.

  • Fajnie, jeśli nasz szczeniak lubi nosić coś w pyszczku. Wtedy można mu po prostu dać zabawkę do pyska i niech sobie niesie. Zabezpiecza nas to przed gyzieniem smyczy a przy okazji przed zżeraniem pyszności znalezionych po drodze no i przed szczekaniem. :D

     

     

  • Jeśli mamy zrobioną dobrze komendę "NIE RUSZ", można jej użyć jako sygnału zabraniającego gryzienia smyczy, a potem gdy tylko pies przestanie gryźć - natychmiast pochwalić i zająć go czymś innym.

Z czasem większość psów wyrasta z podgryzania smyczy. W zasadzie tylko te, z którymi się bawiono przeciągając smycz nadal to robią. Takie szarpanie za smycz może być też przejawem frustracji. Pies nie umie się inaczej uspokoić i dlatego gryzie smycz. Jeśli to jest powodem gryzienia smyczy - dobrze jest nauczyć psa innych sposobów obniżania napięcia i frustracji, np. oferując do gryzienia wędzone ucho lub inny smakowity gryzak. Żucie i przełykanie obniża napięcie emocjonalne psa i uspokaja go.

 

Jacek Gałuszka
http://www.wesolalapka.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie