Wyjątkowo zdarza się, żeby zwierzę nie przejawiało niepokoju kiedy odwiedza lecznicę weterynaryjną. Gdy doprowadzane jest do lecznicy z powodu choroby może odczuwać Wasze zatroskanie i niepokój oraz przewidywać zagrażające mu kłopoty. W nieznanych zwierzęciu sytuacjach element strachlwego oczekiwania jest normalny. Gdy zwierzę źle się czuje z powodu zastrzyku lub bólu po operacji, czy też zaniepokojone jest z powodu oddzielenia i zamknięcia, a wszystko to kojarzy mu się z lecznicą, następne wizyty mogą wyzwalać u niego negatywne reakcje. Zwierzę może wyrażać strach próbą ucieczki lub stając się w jakiś sposób agresywne. Niektóre psy wyglądają jak byłyby zmrożone ze strachu zachowując się nezwykle łągodnie i biernie. Gdy reakcje obronne przekraczają normu,wówczas klasyfikowane są jako fobie.
Odruchy wywołane fobią u kotów i psów są potenajalnie niebezpieczne dla nich i dla ludzi. Zwierzę może spowodować urazy u siebie jak również u tych, którzy chcą się nim zaopiekować. Rozpoznanie i leczenie jest trudne, jeżeli pacjent nie może współdziałać z opiekunami, w dodatku chore lub z urazami zwierzę może pogarszać swój stan zdrowia, jeżeli obawia się odwiedzin w lecznicy weterynaryjnej.
Często korzystnie jest:
-- proces leczenia z fobii należy zacząć od przyzwyczjania zwierzęcia do przebywania w samochodzie lub w specjalnym pojemniku transportowym. Możliwe, że tylko coroczne badanie i szczepienie będzie jedyną okazją dla zwierzęcia, żeby jechać samochodem lub być przenoszonym w pojemniku.
-- Należy często organizować krótkie wycieczki do lecznicy weterynaryjnej, które nie będą kończyć się bólem lub niepokojem.
-- Trzeba uwzględnić współpracę z personelem lecznicy weterynaryjnej i poprosić, żeby poświęcili więcej uwagi bawiąc się lub głaszcząc zwierzę podczas wolnego czasu. Gdy Państwa pupil nie może dokłądnie przewidzieć, która wizyta zakończy się dla niego nieprzyjemnie, znacznie zmniejszy się jego niepokój.
-- Trzeba dać zwierzęciu smakołyk taku, jaki dostaje tylko w czasie tego typu wizyt. Gdy wizyta zakończy się przyjemnie, obawa jego może się zmniejszyć.
Anita Zielonka
http://wetdoktor.pl/