Gdy pies boi się podróży samochodem

Obawa przed jazdą samochodem związana jest z kilkoma czynnikami.
Zwierzę może być zaniepokojone z powodu zamknięcia go, ograniczonej przestrzeni, ruchu samochodu lub przewidywania przeznaczenia jazdy. Zwierzę, które jedzie samochodem tylko wtedy, kiedy odwiedza lecznicę weterynaryjną, może negatywnie to skojarzyć z samochodem. Wiele młodych zwierząt instynktownie obawia się nieznanych im sytuacji. Gdy są stopniowo przyuczane do jazdy samochodem poprzez częste krótkie wycieczki, większość z znich dobrze znosi taką jazdę.

Można przyzwyczaić zwierzę do jazdy samochodem stosując się do tych zaleceń:
- Zacznij spędzać więcej czasu ze zwierzęciem w zaparkowanym samochodzie bez zapalania silnika.
- Podaj swojemu zwierzęciu kilka posiłków w samochodzie lub korzystnie oddziaływaj na nie głaszcząc, czesząc lub szczotkując w aucie. Pomocne może być wstrzymanie się od tych form wzajemnego oddziaływania do momentu póki nie jesteście w samochodzie.
- Jeżeli Twoje zwierzę tak bardzo się bało na początku, że nie chce jeść w samochodzie trzeba je karmić w akceptowanej przez nie odległości od auta i każdy mastępny posiłek podawać coraz bliżej samochodu.
- Gdy zwierzę czuje się już swobodnie w zaparkowanym samochodzie, włącz silnik, ale nigdzie nie odjeżdżaj. Otwórz okno tak, żeby powietrze zaczęło krążyć w aucie.
- Stopniowo wydłużaj krótkie wycieczki, dojeżdżaj do końca drogi dojazdowej, wokół bloków, a potem coraz dalej.

Jeżeli będzie konieczne, lekarz weterynarii przepisze lek uspokojający, który ułatwi podróż Państwa zwierzęciu. Jednakże leki nie powinny zastępować powolnego, metodycznego działania zmierzającego do redukowania związanej z tym fobii.

 

Anita Zielonka
http://wetdoktor.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.