Gdy pies boi się burzy – jak pomóc mu przetrwać trudne chwile?

Nawet z natury bardzo odważne psy mają swoje lęki. Jednym z najczęstszych jest strach przed burzą. Silne grzmoty połączone z błyskami potrafią śmiertelnie wystraszyć psa, co jest szczególnie niebezpieczne podczas spaceru – zdarzają się ucieczki. Jak pomóc psu przetrwać burzę? Jakich błędów nie należy popełniać? Podpowiadamy.

Pies wyczuwa burzę

Psy mają tzw. szósty zmysł, który pozwala im wyczuć nadciągające zagrożenie. Znamy przypadki psów, które „przewidziały” zbliżające się trzęsienie ziemi, powódź czy właśnie burzę. Psy już na kilka godzin przed pierwszymi wyładowaniami może zachowywać się bardzo niespokojnie. To dla właściciela sygnał, że warto poświęcić pupilowi nieco więcej uwagi.

W tym czasie trzeba zapewnić psu cichy kąt – może to być np. łazienka czy kuchnia. Pupil powinien mieć dostęp do gryzaków, co ograniczy odruchowe wylizywanie sobie sierści. Warto też pozwolić psu na samodzielne znalezienie dla siebie cichej przystani na czas burzy.

Uwaga

Pies w czasie burzy może zachowywać się agresywnie. Zdarzają się również przypadki niekontrolowanego oddawania moczu czy kału.

Nie pocieszaj!

Największym błędem popełnianym przez właścicieli psów jest pocieszanie, głaskanie i chwalenie wystraszonego pupila. To dla psa sygnał, że jego strach jest przez właściciela pożądany – w ten sposób zwierzę koduje sobie, aby strachem reagować na każdy hałas czy błysk. Trzeba tego koniecznie unikać.

Najlepsze, co może zrobić właściciel, to zostawienie psa samego sobie i ignorowanie jego skomlenia, ewentualnie chłodne uspokajanie. To trudne, ale jedyne skuteczne wyjście z tej sytuacji.

Rada

Jeśli nie możesz wytrzymać i musisz mieć kontakt z przestraszonym psem, zachęć go do aktywnej zabawy. Możesz też włączyć telewizor – być może jakiś program zainteresuje psa i odciągnie jego myśli od nawałnicy.

Profilaktyka bywa skuteczna

Wielu psich behawiorystów zaleca właścicielom strachliwych zwierzaków, aby włączali swoim pupilom nagrane odgłosy burzy. Taka fonoterapia ma pomóc psu w oswojeniu się z nieprzyjaznymi dźwiękami. W przypadku niektórych zwierząt bywa to skuteczne.

Jeśli jednak psa nic nie jest w stanie uspokoić, a jego zachowanie w czasie burzy stwarza zagrożenie dla jego zdrowia, to nie ma wyjścia – konieczne będzie skonsultowanie się z weterynarzem, który przepisze środki uspokajające.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie