Fazy rozwoju psa

Wychowanie psów - cz2

 

Faza wegetacji: 1-3 tydzień życia

Spanie, picie, wypróżnianie się, ssanie i szukanie ciepła.

Faza przejściowa: 3-4 tydzień

Rozwijają się zmysły: słuch, wzrok, węch.

Faza kształtowania: 4-7 tydzień

Mózg zaczyna funkcjonować. Zdolność do nauki jest tak duża, że wszelkie wrażenia wywierają olbrzymi wpływ i pozostają głęboko w pamięci. Już nigdy w późniejszym swym życiu nie będzie zdolny do podobnej "chłonności" umysłu. Wszystko czego w tych tygodniach doświadczy buduje zaufanie wobec nas. Czego teraz nie doświadczy, później znacznie cięzej będzie się nauczyć. To czego zaniedba hodowca już nigdy, lub prawie nigdy, nie będzie mogło być odrobione.

Faza socjalizacji: 8-12 tydzień

W tym wieku powinno nastąpić przekazanie szczeniaka. Dokładnie jak to było w psiej sforze dalszy rozwój musi następować na tych samych zasadach w nowym domu. Konsekwencją, bez przemocy i dużą dozą cierpliwości musimy pokazać psu co wolno, a czego nie wolno robić. Jednocześnie mamy jeszcze możliwość pokazania psu różnych sytucji w nowym, ludzkim środowisku.

Faza porządkowania hierarchii: 13-16 tydzień

Musi nastąpić ostateczny i trwały porządek hierarchii. W młodym psie rośnie świadomość i szacunek dla autorytetu. Siła fizyczna nie ma znaczenia, liczy się przebiegłość.

Faza porządkowania sfory: 16-20 tydzień

Pies próbuje ponownie przekroczyć granice tabu. Powinniśmy w tym momencie pokazać tylko psu, że nie bierzemy tego na poważnie i nie damy się sprowokować. Nie należy nastawiać się na używanie własnej siły fizycznej, lecz raczej psychicznej. W tej fazie powinniśmy raczej ignorować jego agresywne zabawy, niż się do nich włączać. Świadoma i uporządkowana zabawa z nami powinna rozwijać jego zmysły i odwracać uwagę od innych, własnych, niemądrych pomysłów.

1.Faza dojrzewania 6-9 Miesiąc

W tym wieku pies dojrzewa psychicznie oraz fizycznie i czasami staje się naprawdę dorosły. Ale podobnie jak u ludzkich nastolatków jego zachowanie może z minuty na minutę zmienić nie do poznania. Może wywoływać wrażenie, że zapomniał wszystkiego, czego nauczył się przez ostatnie kilka miesięcy. Wygląda, jakby był głuchy i ciężki w pojmowaniu, a wszelkie polecenia wykonuje opieszale. Badacze określają psy w tej fazie, jako "idiotycznie śmiałe i klocowate". Jednak, tak jak u ludzi, niektórzy rodzice przechodzą ten okres w stosunkowej harmonii ze swymi dziećmi, inni są w ciągłych konfliktach. Wiele zależy również od temperamentu psa.

Wychodzi również częściowo, w jakim stopniu ukształtowano podstawy dobrego wychowania. Czy przekazaliśmy mu w jaki sposób powinien się zachowywać, czego od niego oczekujemy? Należy się spodziewać przeróżnych, często niespodziewanych, reakcji psa. Na przywołanie psa np. możemy się spodziewać braku jakiejkolwiek reakcji, wrażenia jakby nas w ogóle nie słyszał, i dalej robi to co robił wcześniej, może również zacząć biec w zupełnie przeciwnym kierunku, może również nagle rozpocząć szaloną zabawę połączoną ze skakaniem, może również nas świadomie rzucać nam wyzwanie.

Są to wielorakie zachowania podważające nasz autorytet. Nie wolno nam ich po prostu omijać. Nie możemy pozwolić psu na respektowanie naszych rozkazów tylko wtedy, gdy mu to pasuje. Należy zawsze reagować natychmiast i dać psu do zrozumienia, że to nie zabawa i że to my jesteśmy przewodnikiem. Jednocześnie musimy dać mu odczuć, że go lubimy, i że oczekujemy, aby zachowywał się w pewnych określonych ramach. Nie zapominajmy o chwaleniu i budowaniu prawidłowych zachowań, nawet w złości. Faza ta kończy się tak szybko jak się pojawiła.

Półroczny pies oczekuje wzorca doświadczonego, psychicznie dominującego przywódcy. Jest to krytyczna faza, w której bardzo łatwo możemy stworzyć trudności wychowawcze, jeśli, bardzo uważnie obserwujący nas pies, nie zobaczy w nas owych cech. Pies jest w tym wieku bardzo podatny na podwyższanie swego miejsca w hierarchii.

2. Faza dojrzewania 11 Miesiąc - 1,5 Roku

W wieku 11-12 miesięcy szczeniak staje się już młodym dorosłym. Może jeszcze nie nabrał odpowiedniej masy, i spokoju, ale pod koniec tej fazy staje się faktycznie psem dorosłym.
Podczas tej fazy przeważnie psy czują się silne psychicznie i pewne emocjonalnie. Mimo, że znają doskonale reguły zachowania, są na tyle pewne siebie, że próbują te cechy wykorzystać do ich złamania. Są w tym teraz pełne radości i bardzo wylewne. Wystawiają nas często na próby. Często szczekają, skaczą na ludzi, odbiegają, gdy czegoś od nich chcemy, biegają bez sensu w różnych kierunkach po mieszkaniu i strącają wszystko swym ogonem. Potrzebują wtedy uspokojenia. Nie pozwólmy się wciągnąć w te bezsensowne zabawy. Nie pozwólmy w żadnym przypadku na zachowania, które stawiają w wątpliwość nasz autorytet. Szczególnie, że jest już dorosły.
Jeśli nie przegapimy i prawidłowo ukształtujemy swą własną pozycję będziemy do końca życia przyjemnie współżyli. Jeśli nie, to będziemy się okresowo borykali z niedogodnościami.

Sprawy płci.
Samce stają w tym okresie bardzo silne i zaczynają oznaczać terytorium. Podnoszą nogę, gdy oddają mocz i rozglądają się za płcią przeciwną. Suki mają pierwszą cieczkę. Prowadzi to do bardzo dziwnych i nieoczekiwanych zachowań wywołanych zaburzeniami hormonalnymi. Od skrajnie bojaźliwych do histerycznych. Należy zapewnić dużo ruchu i spacerów na świeżym powietrzu.

 

Autor:
Tresura Psów " KAMA "
http://www.tresurapsow.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie