Dlaczego warto zapisać się z psem na szkolenie? 5 najważniejszych powodów

Wielu właścicieli psów z góry zakłada, że nie będzie poddawać swojego pupila szkoleniu. Wciąż pokutuje bowiem przekonanie, że szkolenia są przeznaczone wyłącznie dla „trudnych” ras, a właściciel, który korzysta z takiej pomocy, przyznaje się do słabości wobec psa. To oczywiście wierutna nieprawda. Jeśli nadal się wahasz, czy zapisać się z psem na szkolenie, poznaj 5 najważniejszych powodów, które rozwieją Twoje wątpliwości.

  1. Gwarancja prawidłowego prowadzenia psa od samego początku – oczywiście dotyczy to szkolenia w profesjonalnej szkole, które zostało rozpoczęte odpowiednio wcześnie (najlepiej na etapie szczenięctwa). Praktycznie każdy właściciel, który po raz pierwszy styka się z nowoczesnymi metodami szkoleniowymi i behawioralnymi, jest bardzo zaskoczony poziomem swojej niewiedzy. Z Tobą będzie tak samo.
  2. Świetny sposób na socjalizację psa – nigdzie indziej Twój pies nie będzie mieć okazji do tak intensywnego i kontrolowanego kontaktu z innymi osobnikami, co wyjdzie mu tylko na dobre. Docenisz to podczas spacerów w parku pełnym psów – nie będziesz czuć żadnej obawy przed nieprzewidywalnym zachowaniem swojego pupila.
  3. Wzmocnienie więzi z psem – prawidłowo prowadzone szkolenie polega w równym stopniu na przekazywaniu wiedzy właścicielowi, jak i na wyrabianiu nawyków u psa. To przynosi obopólne korzyści, a także znakomicie wpływa na zacieśnienie więzi między właścicielem a jego pupilem. Poznasz swojego psa znacznie lepiej, a on nabierze do Ciebie bezgranicznego zaufania.
  4. Wczesne korygowanie błędów – właściciel przebywający z psem na co dzień często nie dostrzega różnych zachowań swojego pupila, które mogą wyglądać niewinnie, ale tak naprawdę są wstępem do rozwinięcia się u psa zapędów do przewodzenia stadu lub nawet agresji. Doświadczony szkoleniowiec na pewno to zauważy i w porę zacznie korygować takie zachowania, co wyjdzie na dobre całej rodzinie i oczywiście psu.
  5. Znacznie mniej problemów wychowawczych – mały, psotny szczeniak jest pocieszny, ale do czasu. W pewnym momencie pies dorośnie i jego nieposłuszeństwo zacznie być dla domowników naprawdę irytujące. Niszczenie wyposażenia domu, uciekanie podczas spacerów, wycie po nocach i gdy pies zostaje sam w domu – to tylko próbka tego, co może czekać właściciela i całą rodzinę. Naprawdę nie warto się na to narażać.

Zapisanie się na szkolenie z ukochanym psem powinno być dla właściciela tak samo naturalne, jak kupowanie pupilowi dobrej karmy. Na tym naprawdę nie warto oszczędzać, bo „zyski” są niewspółmierne do skali bardzo prawdopodobnych problemów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie