Dlaczego twój pies jest niegrzeczny?

Kilka słów dla każdego.

Masz psa? Gratuluję, ale czy wiesz, jak się nim zająć?
Uczmy się od przodków psa!!!

Basior wraz z samicą, czyli waderą dbają o porządek i bezpieczeństwo stada. Mają swoje przywileje i obowiązki. Niższe w hierarchii wilki okazują przywódcy szacunek i uległość. Przywódca musi jednak dbać o swój autorytet, bo młodsze wilki obserwują go i zawsze są gotowe do walki, żeby zadbać o bezpieczeństwo stada.
Nigdy nie zapominaj, że pies jest zwierzęciem stadnym przywiązującym się do swojego stada, którym jest Twoja rodzina. Pamiętaj też o przestrzeganiu kilku ważnych zasad, dzięki którym nie utracisz pozycji osobnika alfa. Zachowanie tej pozycji jest niezwykle istotne nie tylko z uwagi na to, że psy czujące się wodzami w stadzie bywają niebezpieczne dla otoczenia, ale również dlatego, że rozpieszczone psiaki często nie dają sobie rady z obowiązkami, które jako przywódcy muszą przejąć. Psy uważające siebie za osobnika alfa stają się lękliwe lub bardzo pewne siebie i agresywne, nadpobudliwe, nadmiernie szczekliwe, zawsze podejmujące decyzje o ataku lub ucieczce w obliczu niebezpieczeństwa (którym może być dziecko podbiegające do Ciebie, aby się przytulić!). Właściwie większość problemów z naszymi psami wynika właśnie z nieodpowiedniej hierarhi w rodzienie, dlatego uczmy się od przodków psa!!! Ale nigdy nie należy przesadzać w drugą stronę, należy przede wszystkim budować pozytywne, silne więzi.

 

 

1. Przywódca wilczego stada je zawsze pierwszy, więc psa zawsze karmimy dopiero po naszym posiłku, wystarczy nawet mały przegryziony przez człowieka kęs, zanim poda psu miskę.

2. Nie karmimy psa przy stole - może to zapobiec żebraniu o jedzenie, co jest bardzo nieprzyjemnym i trudnym do oduczenia nawykiem psa. Pamiętaj, że miska jest niezawodnym narzędziem edukacji, karmimy psa o jednej porze i w tym samym miejscu a przed podaniem posiłku najlepiej wydajmy psu jakąś wyuczoną komendę.

3. Jeśli nie chcesz, żeby pies wchodził np. do sypialni i wylegiwał się na łóżku NIGDY mu na to nie pozwalaj i egzekwuj od niego posłuszeństwo. Możesz pozwalać psu na spanie w łóżku, ale musisz się zdecydować czy naprawdę tego chcesz, ponieważ jeśli pies już się do tego przyzwyczai, oduczenie będzie bardzo trudne.

4. Jeśli masz psa o dominującym charakterze, lub dorosłego psa, którego charakteru nie znasz, to NIE POZWALAJ PSU NA SPANIE W ŁÓŻKU, przywódca wilczego stada nie dzieli się z nikim swoim legowiskiem. Jeśli chcesz dzielić z psem łóżko wybierz inne miejsce, które będzie tylko Twoim a pies nie będzie miał tam wstępu (np. łazienka, kuchnia)

5. Ty decydujesz, kiedy bawić się z psem, jeśli pies Cię zaczepia, np. z piłką w pysku, ignoruj go, zacznij zabawę, jak on będzie zajęty czym innym. 6. Ignorowanie psa jest skuteczną metodą np. oduczenia szczenięcia szczekania w celu zwrócenia uwagi.

7. Przywódca stada decyduje o kierunku marszu i to on pierwszy powinien pojawić się w przejściu, pamiętaj, żeby nie puszczać psa przodem przechodząc przez drzwi.
 
8. Nie omijamy psa przechodząc nad nim, czy obok - pies powinien się przesunąć.

9. Należy nauczyć psa zostawania samemu w domu, w innym pokoju, w samochodzie czy w obcym dla niego miejscu, łatwiej żyć z psem, który nie piszczy przeraźliwie, kiedy zostanie sam.
 
10. Należy pozwolić karmić psa innym osobom w rodzinie - nawet, jeśli to ma być Twój pies obronny, zawsze może się zdarzyć, że będziemy musieli zostawić psa na kilka dni u rodziny, lepiej, żeby nie odmawiał jedzenia.

11. Przyzwyczajamy psa do zabiegów pielęgnacyjnych i dotyku, niedostępny pies to pies niebezpieczny.

12. NIGDY nie zostawiamy psa samemu sobie, np. w kojcu czy ogrodzie, 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Pies musi nam ufać, żebyśmy my mogli zaufać jemu.

 

źródło, za zgodą: otoz.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie