Czy warto pójść z psem na szkolenie?

Czy warto pójść z psem na szkolenie? Od kiedy zacząć? Jakie szkolenie wybrać? To pytania nurtujące większość właścicieli psów. Oferta szkoleniowa jest coraz bardziej różnorodna i ciekawa, nie zawsze jednak spełnia nasze oczekiwania. Wszystko zależy od techniki szkolenia i doświadczenia instruktora oraz atmosfery na zajęciach. Zarówno pies jak i właściciel powinni czuć się na nich bezpiecznie i swobodnie. Nie dozwolone jest używanie w stosunku do psów jakiejkolwiek formy przemocy fizycznej czy psychicznej.

Jeśli mamy wrażliwego lub bardzo inteligentnego psa, ciągłe i nudne powtarzanie czy wymuszanie komend, skutecznie zniechęci go do pracy. Jeśli wybieramy się na szkolenie grupowe, istotna jest także liczba psów w grupie. Optymalna ilość to 6 psów, jeśli grupa liczy więcej, instruktor powinien mieć do pomocy asystenta. Program szkolenia powinien obejmować nie tylko naukę komend ale także inne aspekty wychowania psa jak: zasady pielęgnacji, żywienia, socjalizacji psa z otoczeniem oraz rozwiązywanie problemów behawioralnych. Oprócz zajęć praktycznych przydatne są także zajęcia teoretyczne, które stanowią nieodzowne zaplecze metodyczne dla każdego miłośnika psów.

Na szkolenie może uczęszczać nawet niespełna 4-miesięczny piesek. Istotne jest to, aby miał już przynajmniej pierwszą serię szczepień przeciw chorobom zakaźnym. Zwróćmy uwagę na miejsce gdzie odbywa się szkolenie, aby było bezpieczne i by nie kręciły się na nim inne, obce psy, mogące zagrażać naszym pupilom.
Jeśli nie czują się Państwo na siłach, aby uczestniczyć w zajęciach grupowych, można zapisać się na zajęcia indywidualne, które polecam zwłaszcza w przypadku psów z problemami. W sytuacjach szczególnych, mogą Państwo także wysłać pieska na szkolenie stacjonarne, w czasie którego będzie mieszkał u trenera. Warto jednak wcześniej obejrzeć miejsce, do którego wyślemy naszego pupila. Szkolenie stacjonarne może wiele naszego psa nauczyć, jednak aby rezultaty zostały utrwalone, właściciel psa będzie musiał wszystkie komendy i ćwiczenia przećwiczyć samodzielnie, zgodnie ze wskazówkami instruktora.

Dobry trener niezależnie, czy prowadzi grupę, czy zajęcia indywidualne, każdego psa i właściciela traktuje jako osobny i indywidualny przypadek. W każdej grupie zdarza się bowiem zespół (pies i jego właściciel), który robi szybkie postępy, zostawiając w tyle resztę grupy. Zdarza sie także zespół mający problemy z wykonaniem najprostszych ćwiczeń. Bez indywidualnego wsparcia instruktora, oba te zespoły szybko zniechęciłyby się zajęciami.

Kto pyta, nie błądzi. Proszę więc zadawać instruktorowi wszystkie pytania, jakie tylko przychodzą Państwu do głowy. Jeśli jednak ciągle nie są Państwo zdecydowani, poproście o możliwość przyjścia na zajęcia jako obserwator lub skorzystania z coraz częściej stosowanej oferty, bezpłatnej pierwszej lekcji.

Celem dobrego szkolenia jest zbudowanie i wzmocnienie wzajemnych relacji między psem i jego właścicielem. Czas spędzony na zajęciach powinien być zatem doświadczeniem wartościowym i przyjemnym.

Dla mnie, jako instruktora, najważniejsze nie jest to, aby pies kończący kurs, wykonał na egzaminie perfekcyjnie każdą komendę. Istotne jest natomiast, by jego właściciel nauczył się podejmować mądre i przemyślane decyzje, aby umiał obserwować i przewidywać zachowania swojego psa, tym samym stał się jego świadomym opiekunem i przewodnikiem. Decydując się na wybór szkolenia dla swojego pupila bądźmy wybredni i dociekliwi, a być może okaże się ono początkiem wspaniałej przygody z psem.

 

Agnieszka Nojszewska
 Instruktor szkolenia psów
 Dobry Pies - Akademia Porozumiewania się ze Zwierzętami
www.dobrypies.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie