Co zrobić, gdy szczeniak gryzie nasze ręce?

Gryzienie jest normalnym dla szczeniaka sposobem poznawania świata. Małe psy bawiąc się ze sobą używają zębów. Uczą się w ten sposób kontrolowania siły nacisku szczęk i reagowania na sygnał "puść", jaki daje inny pies piszcząc, gdy nacisk jest zbyt bolesny.

Ponieważ szczeniak trafia do nowego domu zwykle w wieku 7 - 8 tygodni, czyli w okresie poznawania świata przez gryzienie - musimy jakoś poradzić sobie z wyjaśnieniem psu, że człowiek nie jest najlepszym gryzakiem treningowym. Jeśli więc masz psa, który w zabawie zapomina o tym, możesz wypróbować kilka sposobów:

  •  zapewnij swojemu psu sporo zabawek, które można gryźć bez ograniczeń. Najlepiej, żeby nie były to zabawki piszczące :)

  •  gdy szczeniak zabiera się w zabawie za gryzienie Twoich rąk - zapiszcz wysokim głosem i zainteresuj go jednocześnie zabawką. Pochwal, gdy rezygnuje z gryzienia rąk

  •  Jeśli mała pirania obgryza z zacięciem Twoje ręce, zakończ natychmiast zabawę, mówiąc "NIE". Gdy przestaje gryźć baw się dalej. Nagrodą dla szczeniaka za zaprzestanie zabawy zębami z Twoją ręką będzie możliwość powrotu do zabawy, ale tym razem na Twoich warunkach. (taki mały psi ZEN)

     

     

  •  Jeśli wszystko zawodzi - w momencie gryzienia odizoluj szczeniaka na 3 minuty. Jest to bardzo mocny sygnał, który uczy psa, że niedozwolony sposób zabawy powoduje totalną stratę kontaktu z Tobą i możliwości bawienia się.

  •  Staraj się nie "nakręcać" zbytnio psa. Łatwiej mu zapanować nad emocjami, gdy go nie rozbawisz do szaleństwa.

  •  Jeśli szczeniak zaczepia Cię gryząc - staraj się to zupełnie ignorować. Ignorowanie powoduje, że szczeniak stwierdza, iż dotychczasowa strategia jest nudna i nieciekawa.


W każdym razie warto pamiętać, że większość psów wyrasta z etapu gryzienia po rękach. Jednak, jeśli pozwolimy psu na taką zabawę, to w przyszłości może zaczepiać Ciebie lub inne osoby łapiąc zębami za rękę. Nie zawsze jest to przyjemne i wskazane. Dlatego najlepiej od początku dobrze jest popracować ze szczeniakiem nad tym zachowaniem.

 

 

Jacek Gałuszka   
http://www.wesolalapka.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie