Kliker, to narzędzie szkoleniowe, pudełeczko, które zaznacza nam pożądane zachowanie. Jest on wykorzystywany głównie w tzw. „klikerowym” szkoleniu psów. Kliker trening, to pozytywna metoda szkolenia zwierząt. Opiera się ona na pozytywnym wzmocnieniu pożądanego przez nas zachowania. Zachowanie wzmacniamy przez nagrodę, która pojawia się zaraz po dźwięku „klik”. Na początku warunkujemy psu dźwięk klikera, tak aby wiedział, że oznacza on nadejście nagrody. Jest to klasyczne warunkowanie lub warunkowanie pawłowowskie. Opiera się ono na obserwacjach Pawłowa, który zauważył, że jeśli bezpośrednio przed podaniem psu jedzenia, pies usłyszy dźwięk dzwonka, to po kilku powtórzeniach pies będzie kojarzył dźwięk dzwonka z jedzeniem.
Jeśli mamy już psa uwarunkowanego na dźwięk klikera, zaczynamy trening. Na początek zawsze staramy się uczyć prostych sztuczek. Najprostszym i najbardziej dającym psu do myślenia i wdrożenia się w tą metodę ćwiczeniem jest targetowanie. Targetowanie, to dotykanie przez psa nosem targetu, czyli jakiegoś przedmiotu. Zachowanie zawsze dzielimy na małe kawałeczki. Najpierw nagradzamy spojrzenie na target, później próby dotykania go nosem, później samo dotykanie, aż w końcu podążanie za uciekającym targetem. Pies zrozumie co od niego chcemy ponieważ dźwięk klikera oznacza dla psa, że tu i teraz zrobił coś co zostanie nagrodzone. Dźwięk klikera pokazuje psu dokładnie tą chwilę w której zrobi coś dobrze, dzięki czemu pomaga mu łatwiej zrozumieć zadanie przed nim postawione. Klik jest dlatego bardziej precyzyjny niż sama nagroda, ponieważ nigdy nie jesteśmy w stanie dać psu smakołyka w tym ułamku sekundy w którym robi pożądaną rzecz, np. spojrzy się na target, smakołykiem, piłeczką, bez użycia klikera, jesteśmy w stanie nagrodzić psa dopiero jak już nie patrzy na target i jest mu trudniej zrozumieć czego od niego chcemy. Natomiast klik następuje dokładnie w momencie, w którym pies robi to, czego od niego oczekujemy , np. w momencie kiedy jest nad przeszkodą, kiedy wykonuje komendę „biegaj – naprzód”, etc..., a nagroda chwileczkę później.
Kliknięcie jest tzw. mostem pomiędzy pożądanym zachowaniem, a nagrodą. Pies usłyszał kliknięcie w momencie wykonywania pożądanego zachowania i wie ze za chwilę będzie nagrodzony. Tym sposobem pies szybciej zrozumie zadanie przed nim stawiane. Metodą tą możemy w bardzo szybki i przyjemny sposób nauczyć psa wszystkiego co nam przyjdzie do głowy: przynoszenia pilota od telewizora, przynoszenia kapci, smyczy, gaszenia światła, zamykania i otwierania drzwi, wdrapywania się po drabinie, całego zakresu ćwiczeń z posłuszeństwa, agility, tańca z psem, etc... W szkoleniu klikerowym skupiamy się na tym co pies robi dobrze i tak sterujemy psem by robił to co od niego chcemy z radością i z chęci współpracy z nami. Nie karcimy psa. Jedyną "karą" dla psa jest brak nagrody. Psy lubią robić to co im się opłaca więc w ten prosty sposób możemy nauczyć psa wszystkiego.
Metoda klikerowa ma na celu stworzyć nić porozumienia pomiędzy psem i właścicielem. Pomaga zbudować zaufanie do nauczyciela. Jest to łatwy i bardzo precyzyjny sposób na przekazanie psu czego od niego wymagamy. Pies wie, że jego zachowanie powoduje pojawienie się nagrody, że od niego zależy jak szybko ją dostanie. Zaczyna nam wtedy „ofiarowywać” zachowania pożądane ponieważ mu się to opłaca. Dodatkowym plusem tej metody jest to, że nie łamiemy charakteru psa, pozwalamy mu się rozwijać, pozwalamy mu myśleć, mamy psa - partnera, współzawodnika, a nie psa niewolnika, który robi bo musi. Psy, które poznały szkolenie tą metodą są zawsze chętne do współpracy.
Sesje szkoleniowe powinny być częste i krótkie. Nie różnią się wiele od szkolenia innymi pozytywnymi metodami. Ważne jest by pies miał przyjemność z lekcji, by pozytywnie ją zakończyć i nie spieszyć się zbytnio. W szkoleniu klikerowym każde nowe zachowanie dzielimy na etapy. Np. kiedy uczymy psa siadu nagradzamy go najpierw za samo ugięcie tylnych łap, a stopniowo za dotknięcie zadem ziemi i w końcu siadu na określony czas. Kiedy uczymy psa przynoszenia pilota do TV: najpierw nagradzamy go za spojrzenie w jego kierunku, później za spojrzenie na niego, kolejno, podążanie w jego stronę, dotknięcie nosem, otworzenie pyska, złapanie zębami, przyniesienie! Im więcej z psem ćwiczymy tym szybciej uczy się nowych sztuczek. Musimy też pamiętać o nagrodach, które muszą być zawsze dla psa atrakcyjne.
Magda Michalska
hodowla: LEGENDARY STARDUST