5 pomysłów na zabawy z psem podczas spaceru

Spacer z psem nie musi być nudnym, codziennym obowiązkiem. Jeżeli zamienisz go w dobrą zabawę, może stać się Twoim ulubionym momentem w ciągu dnia. Twój pupil także będzie zadowolony, jesli poświęcisz mu trochę czasu na wspólną aktywność.

Oto 5 pomysłów na zabawy z psem podczas spaceru:

1. Aportowanie – to psy lubią najbardziej, zwłaszcza te rasy, które uwielbiają biegać. Wystarczy zabrać ze sobą piłkę albo inną ulubioną zabawkę psa i pójść do parku lub na łąkę. Przydać może się też większy patyk, jednak uważaj, by nie był ostro zakończony, w przeciwnym wypadku zwierzak może się pokaleczyć. Zabawka powinna być dostosowana do wielkości i rasy psa – pamiętaj, że nie może być za mała, by pies jej nie połknął. Równie ważne jest to, by zabawa odbywała się z dala od ulicy i dużych skupisk ludzi.

2. Tropienie -  szukanie zabawki albo smakołyka może być dla psa wspaniałą rozrywką. Wystarczy schować ulubioną piłkę albo inną rzecz w krzakach, pod liśćmi czy kamieniem i zachęcić zwierzaka do poszukiwań. Gdy pupil znajdzie przedmiot, warto go nagrodzić jakimś smakołykiem. Tropienie będzie świetnym urozmaiceniem codziennego spaceru, ale też dobrze sprawdzi się jako zabawa w domu czy mieszkaniu.

3. Złap przysmak – każdy zwierzak ma swoje ulubione przekąski, dla których jest w stanie zrobić naprawdę wiele. Można to wykorzystać do wspólnej zabawy. Wystarczy zabrać na spacer kilka smaczynch przekąsek i zachęcić psa do ich łapania. Przysmaki możesz trzymać wysoko w górze tak, by pies musiał do nich doskoczyć albo rzucać je pupilowi z pewnej odległości. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z ich ilością, bo nadmiar jedzenia może zniechęcić psa do dalszej aktywności.

4. Przeciąganie – tu przyda się grubsza linka albo specjalny szarpak, który pies będzie mógł złapać w zęby. Zabawa polega na drażnieniu zwierzaka i przeciąganiu liny na swoją stronę. Pies pewnie będzie trochę warczał i pokazywał zęby, ale to zupełnie normalne zachowanie i nie należy się tym przejmować. Zabawa umacnia więzi między właścicielem a zwierzęciem i jest idealna zarówno dla mniejszych, jak i większych psiaków.

5. Rzucanie fressbie – to zabawa, którą większość psów uwielbia. Uczy posłuszeństwa i wykonywania poleceń. Jeśli chcesz przekonać do niej swojego pupila, koniecznie kup friessbie przeznaczone specjalnie dla psów. Ma ono odpowiedni kształt i wielkość, dzięki czemu zwierzak może łatwo je w locie złapać. Warto podkreślić, że zabawa fressbie wymaga sporo zaangażowania i dobrej kondycji – zarówno od psa, jak i właściciela. 

Pamiętaj, żeby po wspólnej zabawie dać zwierzakowi pić. Na aktywny spacer zabieraj ze sobą wodę i miskę, by pies mógł uzupełnić płyny. Jest to niezmiernie ważne zwłaszcza latem, gdy temperatura powietrza jest wysoka.

Wybór zabawy zależy w dużej mierze od rasy, charakteru i usposobienia psa. Jeżeli zwierzak woli tropić, to nie zmuszaj go do aportowania i odwrotnie. Po kilku próbach każdy właściciel będzie wiedział, co jego pupil lub najbardziej i w czym najlepiej się sprawdza.

Najważniejsze jest jednak, by wspólnie spędzać czas i umacniać więzi. Pies z pewnością odwdzięczy się lojalnością, oddaniem i miłością.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.