5 podstawowych błędów w wychowaniu psa, które na pewno popełniasz

Mylić się jest rzeczą ludzką, ale mając dostęp do tak wielu źródeł fachowej wiedzy, można łatwo uniknąć różnych błędów w wychowaniu psa. Mimo to niektóre z nich wciąż się powtarzają i to od lat. Szkoleniowcy i behawioryści nagminnie rozwiązują problemy w relacjach człowieka z psem, których źródłem praktycznie zawsze są złe zachowania właściciela. Dlatego – w ramach krótkiej lekcji przypominającej – wymieniamy 5 podstawowych błędów w wychowaniu psa. Ty też je popełniasz!

  1. Wysyłanie sprzecznych sygnałów – jeśli nie akceptujesz jakiegoś zachowania psa, to musisz to konsekwentnie wyrażać. Nie możesz w poniedziałek karcić zwierzaka za to, że naskoczył na sąsiadkę podczas spaceru, a we wtorek chwalić go za to, że wystraszył osiedlowego pijaczka. W procesie wychowania psa najważniejsza jest KONSEKWENCJA. Jeśli jej zabraknie, to żadne metody nie przyniosą 100% rezultatów.
  2. Wzmacnianie niepożądanych zachowań – klasycznym przykładem jest tulenie, głaskanie i rozbawianie psa, który boi się burzy lub wybuchu fajerwerków. W ten sposób właściciel „mówi” swojemu pupilowi: „Cieszę się, że się boisz, bo dzięki temu możemy być razem. Bój się, a ja będę Ci poświęcać dużo wolnego czasu i zawsze będę obok.” Efekt jest taki, że pies czuje się nagradzany za to, że się boi. Choć jest to bardzo trudne, w takiej sytuacji należy przede wszystkim ignorować psa, zapewnić mu spokojny kąt i pokazać, że nic złego się nie dzieje.
  3. Niepoświęcanie czasu – pies cały dzień czeka na swojego pana. Gdy ten w końcu zjawia się w domu, zamiast pobawić się z pupilem siada przed telewizorem i spędza przed nim resztę wieczoru. Jak ma się poczuć zwierzak? Jest odtrącony, niechciany, zawiedziony. Trudno się dziwić, że będzie próbował za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę. Wybierze najłatwiejsze sposoby, czyli brudzenie, niszczenie i głośne zachowanie.
  4. Wybór złego systemu kar – w procesie wychowawczym musi się znaleźć miejsce zarówno na nagrody, jak i na kary. Problem w tym, że wielu właścicieli nie ma pojęcia, jak skutecznie karcić swoich pupili. Fatalnym wyborem jest popularne odbieranie psu jedzenia lub zabawki. Zwierzak kompletnie tego nie rozumie i w jego mniemaniu człowiek po prostu chce mu w ten sposób zabrać podstawową potrzebę życiową. Pies może na to zareagować agresję, złośliwością, a nawet się zemścić.
  5. Zostawianie psa samego na cały dzień – każdy przyszły właściciel psa powinien sobie zadać podstawowe pytanie: czy mogę tak zorganizować swoje życie, aby nie zostawiać psa samego w domu na dłużej niż 4-6 godzin? Jeśli nie, należy swoją decyzję jeszcze raz przemyśleć. Pies to zwierzę stadne, które potrzebuje kontaktu z człowiekiem. 2-3 krótkie spacery w ciągu dnia mu nie wystarczą. Pupil zostawiamy na całe dnie sam w domu będzie się nudzić, tęsknić, a z tego bierze się jego niegrzeczne zachowanie.

Popełnianie tych błędów powoduje, że psu trudno jest nawiązać odpowiednio silną relację z człowiekiem, a jej odbudowanie w przyszłości będzie mozolne i nie zawsze skuteczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie