5 najczęstszych problemów z psim zachowaniem. Jak sobie z nimi poradzić?

Psy to kochane zwierzęta, które jednak potrafią dać się swoim właścicielom we znaki. Nie można zapominać, że zachowanie pupila jest ściśle związane z cechami jego charakteru oraz tym, jak został wychowany. Dlatego jeśli pojawiają się jakieś problemy, to należy jak najszybciej dławić je w zarodku. Oto 5 najczęstszych problemów z psim zachowaniem. Podpowiemy, jak sobie z nimi poradzić.

  1. Gryzienie przedmiotów – jest to zachowanie zupełnie naturalne i leży głęboko w psiej naturze. Zwierzęta te poznają świat poprzez węch i właśnie gryzienie. Jeśli zwierzak sięga po nasze buty czy kapcie, to trzeba go zainteresować innymi przedmiotami. Podsuńmy mu gumowe zabawki, wędzoną kość czy jakieś przysmaki. Szybko zmieni gust i zapomni o rzeczach domowników.
  2. Skomlenie przy stole – jest typowym efektem złego wychowania i braku konsekwencji u właścicieli. Pies nie może żebrać o jedzenie. Powinien wiedzieć, że miejsce przy stole jest zarezerwowane dla ludzi – dla niego jest miska. Aby sobie z tym poradzić trzeba przede wszystkim wyznaczyć twarde zasady. Można wskazać psu osobne pomieszczenie do spożywania posiłków. Absolutnie nie wolno karmić go resztkami ze stołu, szczególnie w trakcie rodzinnego obiadu.
  3. Szczekanie na dźwięk dzwonka – jest bardzo denerwujące, szczególnie jeśli często odwiedzają nas goście. Pies robi to z dwóch powodów: albo nie może powstrzymać radości w związku z wizytą, albo budzi ona w nim niepokój. Wyplenienie tego zachowania jest trudne i wymaga cierpliwości. Warto nagrać dźwięk dzwonka i pokazywać psu swoją dezaprobatę, gdy zaszczeka. Każdą cichą reakcję nagradzamy przysmakiem – i tak aż do skutku.
  4. Kopanie dołów – zmora właścicieli ogródków. Pies kopie, bo wymaga tego od niego natura. Pamiętajmy, że wilki także zakopują resztki zdobyczy na później i w ten sposób tworzą zapasy. Aby oduczyć psa kopania dołów trzeba mieć go na oku i reagować na każdą próbę wbicia łap w ziemię. Szybszym sposobem jest nauczenie psa, że wolno mu kopać tylko w jednym miejscu. Wówczas trzeba zakopać tam jakiś smakołyk. Zwierzak zorientuje się, że kopanie w innych miejscach mu się nie opłaca.
  5. Ciągnięcie na smyczy – prawdziwy problem, z którym spotka się większość właścicieli. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z tym zachowaniem jest wyszkolenie psa. Nauka chodzenia na smyczy jest długa i żmudna, ale przynosi spektakularne efekty. Najlepiej od razu sięgnąć po pomoc doświadczonego trenera.

Na szczęście można sobie poradzić z praktycznie każdym problemem w zachowaniu psa. Wymaga to jedynie cierpliwości i – to słowo-klucz – konsekwencji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie