Wpływ rodzaju obroży na zachowanie psa.

Rodzaj obroży, jaką nosi pies zdecydowanie wpływa na jego zachowanie. Wszelkiego rodzaju kolczatki, obroże zaciskowe powodują wzrost agresywnych zachowań u psów, które je noszą. Także sposób korzystania z obroży i smyczy przez człowieka wiąże się z zachowaniami psów. W 1992 roku Anders Hallgren zbadał jakość psich kręgosłupów. Okazało się, że na 400 psów, 252 miało urazy kręgosłupa!!! 65% z tych 252 psów wykazywało ZABURZENIA W ZACHOWANIU, podczas gdy jedynie u 30% spośród psów ze zdrowym kręgosłupem pojawiały się takie zaburzenia. 78% psów poddanych badaniu, które określono jako agresywne lub nadpobudliwe miało urazy kręgosłupa!

Nic w tym dziwnego, skoro wiadomo, że zwykłe szarpnięcie zwykłą obrożą oznacza skoncentrowany nacisk około 7 kg wywarty z prędkością 10 metrów na sekundę na psie gardło i szyję – jak podaje behawiorysta William Campbell. A jaki nacisk wywołuje szarpnięcie kolczatką lub podduszenie obrożą zaciskową?

Kolczatka wzmaga agresję psa.
Kolczatka wzmaga agresję psa.


Jeżeli pies jest poddawany stałemu bodźcowi bólowemu, jakim jest np. nacisk na kręgi spowodowany urazem kręgosłupa, jego zachowanie będzie przypominało zachowanie człowieka, którego coś boli. Czyli będzie stale podenerwowany, będzie się kręcił z miejsca na miejsce, będzie nadwrażliwy na każdy bodziec i może reagować niechęcią na zbliżające się inne psy czy ludzi, bo skojarzy swój ból z ich obecnością.

Z badań Hallgrena wynika, że 65% z 252 to 164 psy wykazujące zaburzenia w zachowaniu z powodu urazów kręgosłupa, spowodowanych np. ciągnięciem za obrożę. Agresja i nadpobudliwość to najczęstsze rodzaje zaburzeń wywołanych używaniem przez człowieka złej obroży, z jakimi spotkałam się przyjmując psich pacjentów w gabinecie behawiorysty-terapeuty zachowań zwierząt Azorres. Kolczatka powodując ból wzmaga irytację psa, a poprzez warunkowanie pies zaczyna kojarzyć ból z tym, co widzi, kiedy ból się pojawia. Pies widzi innego psa, chce do niego podejść, więc ciągnie na smyczy (bo nikt wcześniej nie nauczył go chodzenia na luźnej smyczy), człowiek szarpie kolczatką, żeby pies przestał ciągnąć… a pies? A pies czuje ból w chwili, kiedy intensywnie jest zainteresowany innym psem. Łatwo kojarzy, że widok innego psa powoduje ból szyi. Więc aby szyja nie bolała i nie było szarpania nie może być w pobliżu obcych psów. A zatem, kiedy pojawi się na horyzoncie jakikolwiek pies, nasz pies w kolczatce zaczyna szaleć, szczerzyć zęby, skakać i miotać się na smyczy. To wszystko po to, aby wystraszyć obcego psa i aby ten zniknął. I nasz kolczatkowy pies przy pomocy swojego opiekuna kretyna osiąga efekt – opiekun kretyn szarpiąc psa kolczatką ucieka w spokojne pozbawione psów miejsce, a na spacery zaczyna wychodzić w nocy, kiedy nie może spotkać innych psów. I tak właśnie sam właściciel psa używając kolczatki doprowadza do agresywnych zachowań swojego psa.

 

 

Z czasem kolczatkowy pies staje się nieznośny także w domu, bo brak ruchu – nie można go przecież spuścić ze smyczy, bo nie wiadomo co zrobi, skoro tak źle się zachowuje na smyczy – powoduje totalną frustrację a rozpierająca psa energia nie znajduje bezpiecznego ujścia.

Jeśli więc chcesz mieć zdrowego psychicznie psa ze zdrowym przełykiem i kręgosłupem (kolczatka i dławiki powodują poważne urazy!), to nakładaj mu szelki lub zwykłą szeroką obrożę. A jeżeli ciągnie na spacerach, to naucz go, jak nie ciągnąć na smyczy, a nie nakładaj narzędzie do zadawania bólu.

Psy noszące szelki lub zwykłe obroże lepiej się zachowują.
Psy noszące szelki lub zwykłe obroże lepiej się zachowują.

 

 

Aneta Awtoniuk ( instruktor szkolenia psów, behawiorysta-terapeuta zachowań zwierząt Azorres )
WORTAL PSY24.PL
szkoła dla psów Warszawa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie