Co musi umieć grzeczny pies - absolutne podstawy posłuszeństwa psa towarzyszącego rodzinie.
Szkolenie psa rodzinnego, który z założenia ma mieszkać wraz z ludźmi w mieszkaniu czy domu oraz być psem towarzyszącym rodzinie w codziennym życiu opiera się o inne zasady niż tresura psów służbowych czy biorących udział w zawodach sportowych.
Jest kilka absolutnie podstawowych umiejętności, jakie pies w domu powinien znać:
CHODZENIE NA LUŹNEJ SMYCZY
Pies rodzinny powinien umieć chodzić na smyczy bez szarpania i wyrywania się. To ważna umiejętność psa, która pozwala na komfortowe spacery każdemu członkowi rodziny - także dzieciom. Szczególnie ważne jest to w przypadku większych i silnych psów, które wyrywając się na smyczy mogą łatwo przewrócić opiekuna i zrobić mu krzywdę.
WRACANIE NA WOŁANIE
Szkolenie i wychowanie psa domowego powinno koncentrować się na każdorazowym, niezawodnym wracaniu na wołanie. Kiedy przywołujesz psa, on bezwzględnie powinien do ciebie przyjść, niezależnie do tego, co akurat robi. Na to należy położyć nacisk w szkoleniu od chwili, gdy tylko pies przekroczy pierwszy raz prób twojego domu. Wybierając szkołę dla psa, szukaj takiej, która prowadzi zajęcia w parku, gdzie spotkasz wraz z psem różne rozproszenia, w tym inne psy, aby instruktor szkolenia psów pokazał ci, jak skutecznie przywołać psa w takim miejscu i warunkach. Na nic przydadzą ci się zajęcia prowadzone w sali czy odseparowanym terenie - jak nauczysz się tam odwoływać psa np. od zabawy z innymi, obcymi psami?
NIEJEDZENIE ZNELEZIONYCH RESZTEK
Istotnym elementem szkolenia psa rodzinnego jest nauczenie go komendy „zostaw". Przydaje się zwłaszcza tym psom, które lubią zjadać z ziemi różne znalezione resztki lub odchody. Czasem wydanie psu komendy zostaw może uratować mu życie. Znane są przypadki podtruwania psów w parkach, uważaj więc, aby twój pies nie zjadał śmieci z ziemi, bo w nich może znajdować się trucizna. Naucz swojego psa także zostawiania na komendę zabawek i innych przedmiotów.
PRZEBYWANIE NA SWOIM MIEJSCU
W mieszkaniu pies nie może chodzić za człowiekiem krok w krok. Powinien mieć swoje miejsce i tam spędzać czas, kiedy jesteś w domu, ale niedostępny dla psa. Warto też wyszkolić psa, aby odchodził na swoje miejsce na komendę i pozostawał tam, dopóki go nie zwolnisz. Odsyłaj psa na miejsce wtedy, gdy przychodzą goście i chcesz, aby pies spokojnie umiał się z nimi przywitać nie skacząc na ludzi w drzwiach.
ZOSTAWANIE W SAMOTNOŚCI
I na koniec najważniejsza umiejętność psa rodzinnego - spokojne zostawanie w domu pod nieobecność właścicieli. Zadbaj o nauczenie swojego psa, że kiedy wychodzi z domu cała rodzina nic złego psa nie spotka, a ludzie na pewno wrócą. Problemy z zostawaniem psa w domu są jednymi z najczęstszych, z jakimi zgłaszają się do behawiorystów czy zoopsychologów zrozpaczeni właściciele. Jeśli nie zaczniesz oswajać psa od szczeniaczka z samotnym zostawaniem w domu, kiedy wyjdziesz, pies zacznie skamleć, wyć, szczekać, rzucać się na drzwi, drapać okna i drzwi aby za wszelką cenę wydostać się i pobiec za tobą. Poza demolowaniem domu, gryzieniem mebli i kabli, pies może też zacząć sikać w domu. Wychowanie i pozytywne szkolenie psa od małego zapobiegnie problemom z lękiem separacyjnym.
Aneta Awtoniuk, instruktor szkolenia psów, behawiorysta Szkoła dla Psów Azorres
WORTAL PSY24.PL