Przyzwyczajanie psa do samochodu

Dla psów samochód jest dziwnym ludzkim wymysłem – hałasującym i śmierdzącym. Wiele psów boi się go „na wszelki wypadek”, zgodnie z zasadą, że straszy to, co nieznane. Są jednak psy, które traktują samochód, jak coś najmilszego – zapowiedź wspaniałej zabawy, która czeka po dojechaniu na miejsce. Te psy były przyzwyczajone do samochodu. Też możesz przeprowadzić to ze swoim pupilem i sprawić, by chętnie z tobą podróżował.

W przypadku szczeniaka, wykorzystując okres socjalizacji i odbywając właśnie wtedy przejażdżki wspomagane smakołykami i kończące się np. zabawą w parku z tobą lub innymi psami, powodujesz, że problem samochodowy wcale się nie pojawia. Psiak skojarzy podróż autem z następującą po niej zabawą i będzie zapalonym pasażerem.

Jeśli masz psa, który nigdy nie był wieziony samochodem a czas socjalizacji ma już za sobą, pamiętaj, aby przyzwyczajać go do samochodu STOPNIOWO. Gdy pies nie ucieka na widok „czterokołowego smoka” i w jego pobliżu zachowuje się spokojnie, otwórz drzwi i pozwól mu wejść, powąchać i wyjść, kiedy tylko zdecyduje. We wnętrzu nagródź psiaka smakołykiem, nawet jeśli natychmiast chce wysiąść. Nie naciskaj, nie ponaglaj psa – on decyduje o tempie, nie zatrzymuj go na siłę w środku, ani nie przytrzymuj w pobliżu karoserii. Jeżeli nie chce wejść do samochodu, połóż bardzo atrakcyjny smaczek na progu w otwartych drzwiach i kucnij w nich, ale z drugiej strony – tak, aby pies widział cię przez samochód. Zachęcaj psa do wzięcia pyszności, a kiedy to zrobi (przy okazji podchodząc bardzo blisko do samochodu!), pochwal go entuzjastycznie i zakończ zabawę motoryzacyjną na ten dzień.

Jeśli ten etap macie za sobą i pies swobodnie wchodzi do wnętrza, możesz zrobić następny krok – wydłużyć czas, jaki pies spędza w samochodzie.

Gdy to się uda i widzisz, że Azorek nie okazuje żadnych objawów stresu, możesz zwiększyć wymagania i włączyć silnik. Ale uwaga! – w tym przypadku procedura zaczyna się od początku. Włączasz silnik, otwierasz wszystkie drzwi i dopiero przyprowadzasz psa. Nie zaskakuj siedzącego bezpiecznie w samochodzie psiaka włączeniem silnika, bo zepsujesz to, co udało ci się wypracować i zwyczajnie go wystraszysz. Pozwól psu wejść i wyjść z auta, gdy chce, a jeśli siedzi spokojnie na siedzeniu lub podłodze, dawaj smakołyki lub baw się z nim, głaszcz, chwal. Jeśli pies jest spokojny w samochodzie przy pracującym silniku, zamykasz drzwi i powtarzasz procedurę nagradzania za właściwe zachowanie. Kiedy wszystko jest w porządku przy włączonym silniku, zamkniętych drzwiach i pies nie okazuje zdenerwowania, pora na ruszenie z miejsca i przejechanie małego odcinka. Dobrze, żeby druga osoba asekurowała psa, bo nie wiadomo, jak się ten zachowa, gdy auto zacznie się toczyć. Pomocnik nagradza też psiaka smakołykami i pieszczotami za dzielne zachowanie. Po przejechaniu kilku metrów zatrzymujesz się, chwalisz psa w samochodzie, wysiadacie i bawisz się z Azorem w jego ulubioną zabawę.

Z dnia na dzień zwiększasz przejechany dystans i w krótkim czasie uda ci się podróżować z psem po całym mieście. Może nawet uzna, że twój samochód to świetne miejsce na drzemkę.

Po przyzwyczajeniu psa do samego auta, należy przyzwyczaić go do jeżdżenia w szelkach wpiętych w zatrzask pasów bezpieczeństwa lub w jakiś inny sposób zabezpieczonego. Pies nie może wędrować po całym wnętrzu, musi też być bezpieczny w razie wypadku. Pamiętaj jednak, aby zapewnić na tyle długi pas, aby mógł się swobodnie położyć czy usiąść.

 

 


Jeśli pies przebywając w samochodzie ma powiększone źrenice, rzuca się próbując uciec, ślini się nadmiernie, dyszy, ziewa raz za razem – świadczy to o lęku. Jeśli pies prezentuje takie reakcje na którymś etapie przyzwyczajania do auta, to znak, że zbyt szybko przeszliście do tego etapu i pies nie pozbył się lęku przy niższych wymaganiach – daj mu więcej czasu i wykonaj więcej powtórzeń na niższym poziomie.

więcej informacji w dziale: » psy w podróży


Aneta Awtoniuk
Instruktor Szkolenia Psów
Szkoła dla Psów AZORRES
www.azorres.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie