Motywacja

Umiejętność motywowania psa do pracy to nie lada sztuka. To sprawienie, by pies polubił to co wspólnie robimy;) Motywowanie psa do pracy to przede wszystkim takie dozowanie motywatorów aby pies czuł ciągły niedosyt i dążył za wszelką cenę do zaspokojenia go. Oczywiście pierwszy krok to sprawdzenie co dla danego psa jest wspomnianym motywatorem, bo dla jednego będzie to cała gama smakołyków, dla innego zabawa z właścicielem, miły głos albo po prostu puszczenie wolno aby pobiegał... To zadanie głównie dla właściciela  - dowiedzieć się za czym szaleje jego pies:)

Nie możesz być nudny dla swojego psa. Jeśli już pracujemy z motywatorem musimy pamiętać, że przesyt może spowodować, że motywator  już nie będzie tym upragnionym celem a wtedy mamy problem... Wartośc motywatora spada jeśli jest stosowany zbyt często - przykładem może tu być ciagłe skupianie uwagi na psie: drapanie, głaskanie, dokarmianie, zabawa. Jeśli te czynności wykonujemy automatycznie nie wymagając od psa nic w zamian, wkrótce nie będziemy mieli w ogóle motywatora.

Również zbytnie nakręcanie psa nie jest wskazane, ponieważ tracą wtedy precyzję wykonywanych ćwiczeń. Dlatego niektóre psy absolutnie nie mogą widzieć zabawki ale powinny wiedzieć, że gdzieś tam na nie "czeka", a innym trzeba wręcz o niej przypominać pokazując ją co jakis czas. Umiejętnosc pracy z psem  z różnymi rodzajami motywacji jest na pewno BEZCENNA!!! Powoduje ona, że dla psa jesteśmy nieprzewidywalni, a zarazem godni ich uwagi

Życzę powodzenia, cierpliwosci i pomysłowości.
To klucz do sukcesu!

Diana Olszewska

Psia Farma

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.