Jak nauczyć psa spokojnego witania spotkanych osób?

Jak nauczyć psa spokojnego witania spotkanych osób. Co zrobić, kiedy pies skacze na podchodzących ludzi i obskakuje gości w domu.
Czy twój pies jest w stanie spokojnie siedzieć obok twojej nogi, kiedy na spacerze podchodzą do was inni ludzie? Czy też jego ulubionym zajęciem jest obskakiwanie spotkanych osób i opieranie się o nie łapami?

Pies nie powinien skakać na spotkanych na spacerze ludzi ani na wchodzących do domu gości. Łatwo nauczyć psa spokojnego witania się z obcymi osobami, kiedy dajesz mu smakołyki za spokojne siedzenie w czasie, kiedy podchodzi do was obcy człowiek. Dopóki pies siedzi, chwalisz go i nagradzasz smakołykami. Jeśli wstanie, ćwiczenie zaczynacie od początku. Osoba się cofa, a ty jeszcze raz dajesz psu hasło/ komendę ‘siad’. Wtedy znów pomocnik podejmuje próbę podejścia do was. Kiedy uda się podejść, a pies nadal siedzi, osoba wita się z tobą i nagradza psa smakołykiem. Ważne jest, aby pies siedział spokojnie także wtedy, gdy osoba oddala się od was.

Zapewne ćwiczenie trzeba będzie powtórzyć wiele razy, zanim uda się w całości. Konsekwencja jest podstawą w uczeniu psa wszystkiego, także spokojnego siedzenia w trakcie podchodzenia i witania się z obcymi osobami. Warto ćwiczyć w różnych miejscach i z różnymi ludźmi. Także w domu – w tym przypadku trzymasz psa na smyczy, a gość wchodzi do domu tylko wtedy, gdy pies siedzi koło ciebie. Jeśli wstaje, gość cofa się za drzwi. Wchodzi ostatecznie dopiero wtedy, gdy pies spokojnie się zachowuje. No i oczywiście nagradza wtedy psa czymś pysznym lub chwilą zabawy. Jeśli masz problem z nauczeniem psa spokojnego witania gości lub grzecznego zachowywania się podczas spotkania z obcymi osobami na spacerze, poproś o pomoc pozytywnego szkoleniowca ze szkoły dla psów.

 

 

 

pies siada
Pies siada, kiedy podczas spaceru podchodzi osoba, aby się przywitać.

 

Aneta Awtoniuk, instruktor szkolenia psów, behawiorysta, Szkoła dla Psów Azorres Warszawa
WORTAL PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie