Agresywny wobec innych psów

Pytanie:

Witam! Od 2 miesięcy mam psa i problem z którym nie mogę sobie poradzić tak, jak bym chciała. Pies ma 5 lat i jest schroniskowym. Jest mądry, spokojny, przyjacielski do ludzi i dzieci (mam dwójkę). Nauczył się już bawić, robi siad, reaguje na waruj, zostań. Na spacerach pilnuje się i zawołany wraca. Pies na medal! Mój problem to jego relacja z innymi psami. Nie pozwoli się nawet obwąchać, warczy, szczeka, potrafi wyskoczyć bez ostrzeżenia. Mówię do niego, że nie wolno, jak przejdzie nie reagując - chwalę. Nie zawsze skutkuje. Z bólem serca kupiłam kolczatkę. Poprawa jest widoczna. Już się tak nie rzuca, ale chciałabym, żeby słuchał bez kolczatki. Wiem, że jest po przejściach i był psem stróżującym. Wiem, że może się tego nauczyć. Najgorsze jest to, że żadna szkoła nie chce szkolić psa schroniskowego i wiekowego. Proszę o pomoc i radę, co mam robić. Będę bardzo wdzięczna.

 

Azorres radzi:

Szanowna Pani,
to nieprawda, że żadna szkoła nie chce szkolić psa ze schroniska. Azorres jest najlepszym przykładem, że są szkoły, które nie dzielą psów na "lepsze" i "schroniskowe". U nas dodatkowo otrzymują Państwo zniżkę na szkolenie psa wziętego ze schroniska. A wiek zwierzaka nie ma tu najmniejszego znaczenia! Znaczenie ma Państwa chęć!

Aby Pani pomóc, musimy wiedzieć jaki to pies - jeśli to mieszaniec, to proszę napisać do jakiego psa jest podobny, jaki ma charakter, czy od początku pies zachowywał się wobec innych psów, tak jak Pani wspomina. A przede wszystkim, jak Pani reaguje, gdy zbliża się inny pies, co Pani robi, gdy psy zaczynają się ostrzej porozumiewać (pokazywać zęby, warczeć, szczekać, skakać na siebie itp).

Prosimy też o informację, czy pies chodzi w kagańcu i w jakiej obroży. Czy wtedy, gdy warczy na inne psy, jest luzem czy prowadzi go Pani na smyczy oraz czy taka reakcja Pani psa następuje zawsze, przy każdym napotkanym psie - nawet gdy jest to suka?

Prosimy o te informacje, choć nie ukrywamy, że najlepiej byłoby pokazać nam psa, abyśmy mogli zaobserwować całą sekwencję zachowań i dobrać właściwe rozwiązanie.

Ogólna informacja na temat kolczatki jest taka, że powoduje ona większe zaznaczenie danego zachowania u psa, "nakręca" psa.

Szarpiąc psa w momencie, gdy wykazuje agresywne zachowanie, przekazuje mu Pani komunikat "tak, dobrze robisz - warcz, szczekaj, broń mnie". Tworzy Pani zamknięte koło, z którego pies nie może się wydostać. Z całą pewnością, gdy zdejmie Pani kolczatkę, niepożądane zachowania wrócą ze zdwojoną siłą. A chyba nie o to chodzi.

 

WORTAL PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.