Kaganiec - rekwizyt ważny

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pies powinien być „ubrany" w kaganiec w niektórych sytuacjach. We Wrocławiu jest to konieczne, gdy:

  • pies jedzie tramwajem lub autobusem,
  • jest spuszczony ze smyczy,
  • jest agresywny,
  • ponadto kaganiec jest wskazany podczas nauki psa, by nie zjadał „śmieci" z chodnika
    ( a niektóre psy, np., Labrador Retriever, charakteryzują się chorobliwym łakomstwem).

Został on wymyślony po to, by pies nie gryzł weterynarza podczas badania, czy innych zabiegów. Ponieważ „kaganiec" nylonowy ciasno opina psi pysk, nie pozwala on psu na  właściwą termoregulację, a pies, by się schłodzić musi ziać, czyli musi otworzyć szeroko pysk i wystawić język. Psy prawie wcale nie mają gruczołów potowych, więc nie mają  innego sposobu na poradzenie sobie z ryzykiem przegrzania. Kaganiec nylonowy opięty ciasno na psie jest więc narzędziem tortur. Kagańce plastikowe lub metalowe, o ile są  dobrze dobrane do warunków anatomicznych psa, sprawdzają się znacznie lepiej, jednak plastikowe są łatwe do przegryzienia, a metalowe mogą spowodować odmrożenia nosa.

Kagańce skórzane natomiast, często są dla psa pułapką, może on bowiem zahaczyć zębem o rzemyk i zablokować sobie żuchwę, co na pewno do przyjemnych zdarzeń nie należy.

Najlepsze kagańce jakie widziałem na rynku, to kagańce fizjologiczne. Są one wykonane z plastycznego metalu powlekanego gumą oraz dopasowane do warunków anatomicznych psiej głowy. Występują w wielu rodzajach i są dostosowane tak do rasy psa, jak i jego płci (głowy suk i psów jednej rasy różnią się parametrami). Niestety kagańce tego typu dostępne są tylko w sklepach internetowych, choć na przykład na Słowacji, można je kupić prawie w każdym sklepie zoologicznym. Jak więc dobrać kaganiec do psa, by mu nie zrobić krzywdy?

Należy zwracać uwagę na następujące rzeczy:

 

 

  • nos psa nie powinien dotykać końca kagańca,
  • kaganiec powinien umożliwić psu swobodną termoregulację, wentylację i picie (czyli pies powinien w nim móc otworzyć swobodnie pysk),
  • nasada kagańca nie powinna przesłaniać lub drażnić okolic oczu psa.

 

Przyzwyczajanie psa do kagańca jest proste.

Należy:

  1. dobrze dopasować kaganiec dla swojego psa (życzę rozumnych i udanych zakupów),
  2. potraktować kaganiec jako miskę na „przystawki" - położyć na jego dnie kawałek parówki i podstawić psu pod nos,
  3. powiedzieć „kaganiec", gdy pies wkłada pysk do kagańca w celu „pożarcia" parówki,
  4. powtarzać te czynności kilkanaście razy, kaganiec, który karmi nie może być przecież zły!
  5. Podstawić pod psi nos pusty kaganiec i powiedzieć komendę „kaganiec", jak tylko pies włoży pysk do środka, dać mu nagrodę (kawałek parówki podany od zewnętrznej strony kagańca), powtarzać komendę kilkanaście razy pamiętając o nagradzaniu psa dokładnie wtedy, gdy jego pysk „zajrzy" do kagańca,
  6. zapinać kaganiec na chwilkę przed podaniem nagrody, a potem stopniowo wydłużać czas, w którym kaganiec jest zapięty na psim pysku,

W ten sposób uczynimy kaganiec przyjaznym dla psa, więc zwierzę zamiast próbować go ściągnąć za wszelką cenę, będzie go nosić w oczekiwaniu na nagrodę. Życzę powodzenia w treningu.

 

Marcin Wierzba
WORTAL PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie