Trzeba pamiętać o przemywaniu oczu co jakiś czas, n.p. esencją herbacianą (nigdy rumiankiem, który rozjaśnia sierść wokół gałki ocznej).
Podczas kąpieli nie myjemy głowy. Oczy przemywa się tamponem z waty, zwilżonym ciepłą wodą bez mydła.
Skóra i sierść
Psy przepadają za szczotkowaniem. Poza miłymi doznaniami czysto fizycznymi jest to moment bardzo bliskiego, nie dzielonego z nikim, kontaktu z panem (panią). U rottweilerów codzienne szczotkowanie eliminuje konieczność częstych kąpieli. Wyjątkiem są drastyczne przypadki, kiedy pies wytarza się w jakimś obrzydlistwie i trzeba go natychmiast wykąpać. Wtedy należy wymyć go dwukrotnie odpowiednim szamponem, dokładnie spłukać i wytrzeć ręcznikiem specjalnie poświęconym na ten cel. Podczas kąpieli nie myjemy głowy. Oczy przemywa się tamponem z waty, zwilżonym ciepłą wodą bez mydła. Uszy czyścimy przy pomocy wacików, mając na względzie wyjątkową delikatność naskórka. Krótka sierść na głowie i kufie nie wymaga mycia, wystarczy szczotkowanie i polerowanie flanelą. Unikać należy kąpieli przed wystawą ponieważ miękka, pozbawiona warstewki tłuszczowej szata może wzbudzić zastrzeżenia sędziego. Najlepiej, jeżeli jest to konieczne, wykąpać psa dwa tygodnie przed wystawą. Ciepła kąpiel z użyciem środków chemicznych usuwa z sierści tłuszcz i może podrażnić skórę, dlatego ważne jest dokładne spłukanie szamponu. Zalecenie ograniczenia kąpieli do niezbędnego minimum nie należy mylić z pływaniem w różnych czystych zbiornikach wodnych czy rzekach. Rottweiler bardzo lubi wodę, a pływanie jest doskonałym treningiem, świetnie rozwijającym zwłaszcza klatkę piersiową.
Czesanie psa rozpoczynamy szczotką niezbyt gęstą, z dość sztywnego włosia, usuwając z całego psa kurz, różne paprochy i martwe włosy. Do następnego etapu pielęgnacji włosa najodpowiedniejsze są dwie szczotki gumowe, którymi oburącz ściągamy brud oraz używając następnie gęstego, metalowego grzebienia, dokładnie usuwamy martwe włosy, co jest szczególnie ważne w okresie linienia. Wymienione przedmioty powinny być myte po każdym użyciu.
Do zabiegów higienicznych i konieczności zarazem, zaliczyć należy przyzwyczajenie naszego pupila do wycierania go po spacerze w słotne dni, a zwłaszcza do wycierania łap. Po kilkunastu zabiegach nasz rottweiler sam będzie podawał łapy do wytarcia.
Do zabiegów higienicznych i konieczności zarazem, zaliczyć należy przyzwyczajenie naszego pupila do wycierania go po spacerze w słotne dni, a zwłaszcza do wycierania łap. Po kilkunastu zabiegach nasz rottweiler sam będzie podawał łapy do wytarcia
Ważna jest korekta długości pazurów. Należy to robić ostrożnie, odpowiednimi cążkami. U psów z poprawnie ukształtowanymi kośćmi palców stopy i łapy oraz dobrym ukątowaniem kończyn pazury same ścierają się podczas spacerów.
Celowe jest czyszczenie zębów z odkładającego się kamienia u osobników dorosłych, zwłaszcza kilkuletnich. Nie wykonywanie tego zabiegu sprzyja psuciu się zębów oraz może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł. Można to zrobić poprzez zabawę z psem, polegającą na tarmoszeniu trzymanej przez pana szmaty (czystej) nasączonej nieco 3% wodą utlenioną. Najprościej jednak jest podawać pieskowi po jedzeniu - twardy suchar z chleba czy bułki. Należy to jednak robić bardzo konsekwentnie, niemal zawsze, wtedy, nawet u starego psa, zęby będą czyste.
Materiał opracowany na podstawie: "Przyjaciel i obrońca" Jan Borzymowski
Co więc właściciel pieska lub kotka powinien zrobić chcąc zadbać o uszy swego pupila?
Wskazana jest możliwie częsta kontrola uszu oraz przynajmniej raz w tygodniu czyszczenie ich. Ten zbieg pielęgnacyjny ma na celu usunięcie zalegającej w przewodzie słuchowym wydzieliny. Wykonujemy go przy pomocy pałeczek kosmetycznych oraz specjalnych płynów profilaktycznych np. preparatu “Otosol”.
autor: Przemysław Brodzikowski
http://www.leczymy.com/
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ROTTWEILERY.wortale.net.