Zdrowie i pielęgnacja: Jakie są objawy niedyspozycji zdrowotnej psa? cz6: problemy ze skórą

Pchły są najczęściej przyczyną różnego rodzaju kłopotów ze skórą.

Mechanizm występowania egzem jest następujący: nakłucie przez pchłę, świąd, drapanie, skaleczenie naskórka pazurem, zainfekowanie bakteryjne ranki, świąd, drapanie itd. Konsekwencją małego nakłucia będzie niebawem rozległe zniszczenie naskórka i egzema ze wszystkimi konsekwencjami i kłopotami leczenia. Znam wypadek, że w takiej właśnie typowej sytuacji błędnie podano suce (będącej dwa tygodnie przed rozwiązaniem) środki przeciwko uczuleniu, wywołując niebawem poronienie, zamiast po prostu ją odpchlić.

Jedną z pasożytniczych chorób skóry jest świerzb. Atakuje najczęściej źle odżywione, zaniedbane, nie pielęgnowane psy. Jest zaraźliwy. Objawia się w postaci małych, zaczerwienionych punkcikow na skórze, z których powstają sączące się guzki i pęcherzyki. w tych miejscach wypada sierść, następuje łuszczenie się skóry, pojawiają się strupy. Występuje silny świąd. Pies drapie się, niszczy naskórek, wywołując stany zapalne. Oprócz leczenia farmakologicznego, wg wskazań lekarza weterynarii, należy podawać intensywnie pożywienie bogate w witaminy. Ostatnio świerzb występuje dość rzadko.

Inną pasożytniczą chorobą, myloną czasami ze świerzbem, jest nużyca, wywoływana przez pasożyta skóry, roztocza, widocznego pod mikroskopem. Atakuje przede wszystkim zwierzęta osłabione, szybko rosnące młode psy. Zdarza się, że w jednym miocie kilka egzemplarzy zaatakowanych jest przez nużycę, a pozostałe nie.

Najczęściej spotykaną postacią jest nużyca złuszczająca. Na głowie, wokół oczu, koło powiek, na nosie, czole i uszach powstają okrągłe (ok. 3mm) łysinki. Zaawansowana postać nużycy może objąć całą powierzchnię ciała, a małe łysinki zlewają się w większe bezwłose powierzchnie. Możliwość przeniesienia nużycy na inne, zdrowe egzemplarze, bez specjalnych predyspozycji jest niewielka. Leczenie dość długie wymaga cierpliwości i konsekwentnego działania właściciela, musi odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii. Konieczne jest wzmocnienie psa poprzez intensywne żywienie białkowe z witaminami i mieszankami mineralnymi.

Podrażnienia skóry, wypryski, łuszczenia, stany ropne, wywołane różnymi czynnikami wewnętrznymi lub zewnętrznymi, ogólnie określa się mianem egzem. O ile wykluczymy jako przyczynę pchły, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii, który przeprowadzi badanie krwi, moczu i zeskrobin skóry (dla ustalenia przyczyny egzemy pochodzenia pasożytniczego lub grzybicy).

Egzema może być wywołana złą przemianą materii lub schorzeniem narządów wewnętrznych (najpierw w takim przypadku należy wyleczyć schorzenie), będących przyczyną zmian skórnych. Czasami egzemy występują u psów otyłych, karmionych węglowodanami, słodyczami, czekoladą, ciastkami itp. z niewielką ilością spacerów (ruch warunkuje dobrą przemianę materii), należących do osób starszych. Skórne kłopoty mogą również wystąpić, jeśli nasz czworonóg żywiony będzie wyłącznie mięsem, lub potrawami z dodatkiem przypraw (resztki ze stołówek i restauracji). Oprócz kuracji farmakologicznej, która zawsze powinna odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii, należy zastanowić się nad składem pokarmu, który mógł sprzyjać zaistniałej sytuacji i wprowadzić odpowiednie korekty. Często wskazane jest podawanie wit. A i B (tarta marchew, zmieszana z karmą oraz codziennie 1 łyżeczka od herbaty drożdży piwnych - jako bogate źródło wit. B1). Polecam również zwiększenie ilości ruchu w słońcu.

Jan Borzymowski
WORTAL PSY24.PL
Źródło: Jan Borzymowski "Przyjaciel i obrońca"


Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji ROTTWEILERY.wortale.net.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie