Nazwa rasy pochodzi od miasta Rottweil, które było powiązane kiedyś ze Związkiem Szwajcarskim. Miasto Rottweil zostało założone w 74 n.e. przez Rzymian. Jego ówczesna nazwa brzmiała: Arae Flaviae – i pochodziła od rzymskiego cesarza z rodu Flawiuszy.
Znaleziska archeologiczne pokazują, że jeszcze przed pojawieniem się Rzymian osiedliły się tam celtyckie plemiona, które zajmowały się rolnictwem i hodowlą bydła. Można więc przypuszczać , że posiadały psy domowe i pasterskie.
Jak możemy się dowiedzieć z „Rottweiler Heimatbattern” z 1975 roku, Rottweil było miastem o tradycjach kynologicznych. Przy uprzątaniu rzymskich cystern znaleziono kości psów. Została odkryta również mozaika pochodząca z ok. 180 roku, przedstawiająca Orfeusza z jego harfą i małego, szczupłego psa przysłuchującego się muzyce.
Zachowały się także najróżniejsze świadectwa pisemne pochodzące ze schyłku średniowiecza, w których mowa jest o psach; również w kronice miejskiej znajdziemy informacje o ówczesnych problemach z psami; ich populacja na początku XVII wieku zwiększyła się do tego stopnia, że w roku 1610 rada miejska z ambony wezwała mieszkańców miasta do zabicia wałęsających się niezliczonych psów; również rzeźnicy mogli trzymać tylko jednego psa.
W 1686 roku rada zarządziła, aby psy na noc zamykać w domach. Fakt, iż rzeźnikom zakazano trzymać więcej niż jednego psa, wskazuje, że trzymali oni szczególnie dużo psów. Natomiast pozwolenie by kat mógł trzymać nawet cztery psy, spowodowane było nastawieniem ludzi do tej profesji. Sytuacja podobna jak wszędzie: istnienie zawodu było koniecznością, lecz jego przedstawiciele spotykali się z powszechną pogardą.
Nie wiadomo wiele o typie żyjących wówczas psów. Adolf Pienkos w swojej książce „Rottweiler"(1982) pisze, że „mistrzom, parobkom i uczniom sprawiało ogromną radość, gdy ich psy wyróżniały się bijatykach”. Powinniśmy więc przyjąć, że psy, z których wywodzą się dzisiejsze rottweilery, były zwierzętami zwinnymi i silnymi.
W okolicach Kolonii pies rzeźnicki nosił nazwę „Stupp”, w Niemczech (Płd) nazywano go „Stumper”, a także „Melac”, w Pinocych Niemczech – „Davout”. Były to jednak raczej indywidualne imiona niż określenia rasy. Francuski generał Melac zniszczył Pfalz, Davout był znienawidzonym generałem oddziałów Napoleona , które zajęły Hamburg. Przenoszenia nazwisk nielubianych osób na psy określonej rasy nie jest raczej dla niej pochlebne i może oznaczać, że psy rzeźnickie uważane były powszechnie za bardzo ostre i skłonne do bijatyk.
Rottweiler "Donner von Rauchfang", urodzony 1 czerwca 1979r., Int.Champ., VDH-Champion, zwyciężca Belgii i Francji. SchH II; włściciel-S.iU. Casper.