WYŻEŁ NIEMIECKI SZORSTKOWŁOSY

Deutsch  Drahthaar

Rasa stworzona na przełomie XIX i XX wieku wg planu Siegfrieda Hegewalda, którego zamierzeniem było stworzenie rasy psów myśliwskich, charakteryzujących się ciętością,  silnym charakterem, skutecznością pracy zarówno w polu, wodzie jak i lesie, a także szorstką, „druciastą” sierścią odporną na ciężkie warunki terenowe i atmosferyczne.

Do stworzenia rasy użyto innych ras szorstkowłosych takich jak: pudelpointer, gryfon Korthalsa, wyżeł niemiecki ostrowłosy. Sami  Niemcy często wspominają w swoich zapiskach, że także polski wyżeł dowodny jest jednym z protoplastów wyżła niemieckiego szorstkowłosego.  Rasy te następnie skrzyżowano z wyżłem niemieckim krótkowłosym. Kiedy tworzono rasę skupiono się głównie na cechach użytkowych i budowie, a eksterier  w tym głównie włos traktowano jako sprawę mało istotną, co w efekcie doprowadziło do tak ogromnej dowolności w owłosieniu wyżłów niemieckich szorstkowłosych. Niemal powszechne jest, że w jednym miocie rodzą się szczenięta o różnym owłosieniu przez włos długi, miękki jak u gryfonów po krótki i przylegający jak u wyżłów niemieckich krótkowłosych.

W Polsce populacja wyżła niemieckiego szorstkowłosego nie jest liczna i raczej niezbyt dobrej jakości, najlepszych przedstawicieli tej rasy możemy spotkać w ich ojczyźnie (Niemcy), a także w Holandii i na Chorwacji. Włos typowego wyżła niemieckiego szorstkowłosego powinien być prosty, twardy jak drut i szorstki w dotyku dłg. 2-4 cm gładko przylegający do ciała na tułowiu, dłuższy  włosy ale jednocześnie twardy tworzy krzaczaste brwi nieopadające na oczy, brodę natomiast  tworzy najdłuższy włos nieco bardziej miękki w dotyku nigdy jednak wełnisty.  Ucho powinien pokrywać włosy tylko nieco dłuższy niż u wyżła niemieckiego krótkowłosego.

Sierść o prawidłowej strukturze nie wymaga trymowania i taka powinna być ceniona. Jeżeli sierść jest wełnista i miękka podczas polowania z łatwością przyczepiają się do niej patyki, rzepy, błoto i różnego rodzaju zanieczyszczenia. Natomiast zimową porą do takiego włosa łatwością lepi się śnieg obciążając łapy, co zdecydowanie utrudnia psu pracę. To chyba wystarczające argumenty, do tego aby sierść taka nie była przez sędziów faworyzowana. Oprócz sierści okrywowej na szatę wyżła niemieckiego szorstkowłosego składa się również gęsty nieprzepuszczalny dla wody podszerstek, który doskonale zabezpiecza skórę psa przed dostawaniem się do niej wilgoci. Właśnie dzięki podszerstkowi może on  o wiele dłużej i skutecznie pracować w szuwarze i zimnej wodzie niż wyżeł niemiecki szorstkowłosy.

Jest to pies twardy, niezależny wymagający  od samego początku konsekwentnego i stanowczego szkolenie, wówczas staje się wspaniałym towarzyszem polowań. Posiada wrodzony instynkt obrończy jest nieufny i raczej groźny wobec obcych może więc być doskonałym stróżem. Bardzo szybko się uczy, wytrwały, bezgranicznie ufa swojemu właścicielowi. Odpowiednio socjalizowane i wyszkolone szczenię jest w stanie jako dorosły pies wykonać każde zadanie. Im więcej czasu mu poświęcimy tym jest on szczęśliwszy. Jest to pies myśliwski i tak powinien być wykorzystywany.

Konieczne jest to aby psom tej rasy dostarczyć bardzo dużo ruchu, ponieważ jest to pies o ogromnych pokładach energii, której nadmiar może wykorzystywać  do niszczenia rożnych sprzętów. Cięty wobec drapieżników, więc raczej nie będzie żył w przyjaźni z kotem, szczególnie jeżeli pojawi się on gdy pies jest już dorosły. Samce raczej nie tolerują osobników tej samej płci. Ze względu na swój twardy charakter nie polecane dla małych dzieci. Rasa polecana szczególnie polskim myśliwym, gdyż jest to pies wszechstronny, doskonale sprawdzający się zarówno w polu, wodzie jaki i lesie. Silna i muskularna budowa sprawia iż jest bardzo odporny na ciężkie warunki terenowe. Doskonały pływak i aporter, dzięki swojej szacie godzinami może bez uszczerbku pracować w szuwarze.

Dominujący jest u niego półgórny i dolny wiatr dzięki czemu doskonale tropi postrzałki drobnej zwierzyny i bez problemu pracuje po sfarbowanym tropie zwierzyny grubej jako posokowiec. I chociaż wyżeł niemiecki krótkowłosy przewyższa go w lekkości i szybkości chodów oraz w twardości stójki to z pewnością nie dorówna mu w pracy w wodzie i w lesie.

Asystent kynologiczny
Marlena Bus
WORTAL PSY24.PL

ZDJĘCIA: autor, źródło zdjecia

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie