Spaniel tybetański ( Tibbie)

Historia:

Spaniel tybetański jest rasą wywodzącą się od małego psa z Wyżyny Tybetańskiej. Z zachowanych wizerunków tych psów, badacze historii ras, stwierdzili, że psy te były najbardziej popularne wśród wyższych warstw społecznych, często były obiektem wymiany lub daru dla drugiej osoby. W klasztorach buddystów trzymano je ze względu na czujność, ponieważ często znajdowały się w rejonach narażonych na częste grabieże. Psy te chowano razem z mastifami, ponieważ te małe pieski szybciej sygnalizowały zagrożenie i mastify mogły skuteczniej na nie zareagować. Spaniele tybetańskie były także hodowane jako tzw. "psy modlitewne", przyuczane i wykorzystywane do obracania młynków modlitewnych. Do Anglii psy te trafiły pod koniec XIX wieku, sprowadzane przez wojska brytyjskie z Indii. Istnieją przypuszczenia, że psy te mogły pojawić się w Europie już w wiekach XVII i XVIII, dzięki jezuitom powracającym z misji w Japonii i Chinach lub wraz z kupcami ze szlaku jedwabnego. Pierwszą oficjalną wzmianką o obecności spaniela tybetańskiego w Europie jest informacja z 1848 roku, dotycząca zaprezentowania na wystawie w Birmingham psa tej rasy. W roku 1934 Kennel Club przedstawił pierwszy wzorzec spaniela tybetańskiego. W okresie wojennym nastąpił silny regres w hodowli. Po wojnie ponownie zajęto się rozwojem hodowli, a w roku 1957 założono w Anglii klub hodowców spaniela tybetańskiego. Jako rasa spaniel ten został uznany przez FCI w roku 1961.

Wymiary:

Wysokość ok. 25 cm

Waga:  4-8kg

Szata:

Włos okrywowy jedwabisty, gładki na pysku i przodzie kończyn; umiarkowanie długina tułowiu, raczej płasko przylegający. Podszycie delikatne, gęste.
Umaszczenie spaniela tybetańskiego występuje w różnych kolorach, rzadko spotykana jest maść czarna lub czarna podpalana.

Charakter:

Spaniel tybetański jest rasą typowo salonową, funkcjonuje jako pies do towarzystwa. Jest aktywnym, czujnym i posłusznym pieskiem. Bardzo przywiązuje się do właściciela,  oddany rodzinie, w stosunku do innych osób jest dość nieufny. Spaniele te są bardzo inteligentną rasą i chętnie uczą się nowych rzeczy. Może mieszkać w małym mieszkaniu.

Rasa ta jest rzadko spotykana w Polsce.

 

Zdjęcia:
zdjęcia zródło 1: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:TibetanSpanielBuddy.jpg, autor: http://commons.wikimedia.org/wiki/User:Ras67, licenacja: http://en.wikipedia.org/wiki/en:Creative_Commons

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie