Dom, czyli najniebezpieczniejsze środowisko dla Twojego psa!

Jesteśmy przekonani, że tytuł tego artykułu wydał Ci się co najmniej absurdalny. Jak to? Przecież pies doskonale zna swój dom, ma w nim wygodny kąt do spania i odpoczynku, ze strony domowników również nie stanie się mu żadna krzywda. To wszystko prawda, ale nie zapominajmy o jednym: w domu łatwo jest o rutynę, a to ona często stwarza niebezpieczne sytuacje. Okazuje się, że w najlepiej sobie znanym środowisku pies może być narażony na mnóstwo groźnych sytuacji. Jakich? Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Dokuczliwe alergie skórne

Może je wywołać właściwie cokolwiek, ale najczęściej są to po prostu środki czystości, jakie stosujemy w naszych domach. Prosty przykład: myjemy podłogę nowym płynem, który pięknie pachnie i w ogóle nie zostawia smug. Wszystko jest super, ale do czasu, aż pies zacznie tracić sierść, wylizywać się w okolicach brzucha, a następnie pojawią się tam straszne dermatozy. To może być właśnie efekt uczulenia na któryś z detergentów.

Niebezpieczne produkty w zasięgu psa

Pies, często po prostu z nudów, lubi wścibiać nos tam, gdzie nie powinien. Nigdy nie mamy pewności, że pupil nie zrobi sobie wycieczki do kuchni i nie otworzy niedomykającej się szuflady ze środkami chemicznymi. Ich zapach może go zaintrygować do tego stopnia, że postanowi je spróbować. Konsekwencje są trudne do przewidzenia, ale mogą być bardzo poważne.

Przewody elektryczne

To jedno z największych zagrożeń, jakie czają się w każdym domu. Przewody elektryczne, zwłaszcza z punktu widzenia młodego psa, są świetną zabawką i gryzakiem. Teraz wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby pies faktycznie przegryzł osłonę takie przewodu podłączonego do prądu? Strach pomyśleć, prawda?

Śliska podłoga

Niby nic strasznego i problem „na siłę”, ale wielu właścicieli z pewnością było świadkami spektakularnych upadków swoich pupilów na śliskiej podłodze. Jasne, że nie każdy taki upadek skończy się kontuzją, ale kiedyś uraz może się przytrafić i narobić niezłego bałaganu. Najbardziej są na to narażone psy ras dużych i olbrzymich, które mają tendencję do schorzeń zwyrodnieniowych. U takiego psa wystarczy poślizgnięcie, aby doszło np. do pęknięcia kości w stawie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie