COTON DE TULEAR - Królewski Pies z Madagaskaru

Jest typowym przedstawicielem IX grupy-psów do towarzystwa. Nazwa tego pieska jest wielce egzotyczna, tak samo zresztą jak nazwa wyspy, z której pochodzi - Madagaskar. Przeszłość Coton de Tulear jest owiana tajemnicą, a o jego historii krążą legendy. Ale jak zyskał swoją nazwę - "Coton de Tulear" ? Coton pojawił się pierwszy raz w okolicach plantacji bawełny, a jego kolor oraz struktura sierści podobna jest do kłaczka bawełnianego. Tak możemy objaśnić pierwszy człon nazwy tej rasy. Ale z jakiego powodu "de Tulear"? Na to jest już jednoznaczna odpowiedź. Bawełniane plantacje, w okolicach których był najczęściej widywany ten piesek, znajdowały się niedaleko madagarskiego miasta Toliara (fran.Tulear).

Jak już wcześniej dowiedziono - krajem pochodzenia jest malownicza wyspa Madagaskar na Oceanie Indyjskim, która leży 400 km od pld-wsch wybrzeży Afryki. W przeszłości była to bogata wyspa bawełnianych i ryżowych pól, orchidei, korzeni i bananowych plantacji. Wyspa jest bardzo interesującą krainą klimatyczną, możemy tu spotkać - z jednej strony wyspy - deszczowe puszcze , z drugiej chłodne górskie klimaty

Przybycie na Madagaskar

Prawdy jak ten sympatyczny piesek dostał się na wyspę nie dowiemy się już nigdy. Pierwsza legenda sięga XV-XVI wieku.W tym czasie w kierunku zachodnich Indii płynęła łódź, a nad oceanem niedaleko Madagaskaru szalała burza.Łódź rozbiła się. Na statku była para tych białych piesków, która dopłynęła do wyspy w okolicach miasta Toliara (Tulear).

Druga legenda mówi, że Coton de Tulear był na pokładzie statku portugalskiego kapitana Diego Diase, który odkrył Madagaskar podczas swej żeglugi do Indii w roku 1500. Ostatnia natomiast głosi, że cotonik był psem hiszpańskiego dworu królewskiego na przełomie XVII-XVIII wieku. W tym przypadku podejrzani są kupcy europejscy, którzy mogli przywieźć cotona na wyspę jako gatunek biszona, a wywieźć z wyspy jako artykuł handlowy.

Historia Coton de Tulear

Za fakt możemy przyjąć to, że coton jest bardzo blisko spokrewniony z biszonami z obszarów śródziemnomorskich. W niektórych książkach stwierdzono, że coton mógł powstać ze skrzyżowania z wymienionym juz biszonem, dalej z papillonem, maltańczykiem i bedlington terierem. Jest to jedynie teoria, ale bedlington mógł być przodkiem cotona ze względu na linie grzbietu, która jest u cotona również lekko wysklepiona.

Długa sierść może pochodzić od maltańczyka, a zabarwienia sierści niektórych cotonów mogłaby odpowiadać papillonom. Niektóre źródla podają, że Coton de Tulear byl znany pierwotnie jako Coton de Reunion lub Coton de Tenerife. Z postępem czasu z wolnożyjącego dzikusa coton stał się domowym pieskiem i pieszczoszkiem. W latach 50-tych hodowcy z Madagaskaru zaczęli wyłapywać i krzyżować celowo tylko małe pieski, aby osiągnąć idealnych potomków. Wiele z tych piesków trafiło do Francji, gdzie francuscy hodowcy pracowali nad nimi dalej. Niektórzy z nich udali się powtórnie na Madagaskar w celu zdobycia jeszcze kilku egzemplarzy, ale byli przerażeni odmiennością madagarskiego cotona i uszlachetnionego już cotona europejskiego. W latach 90-tych do Francji trafiły cotony z Madagaskaru, ale tylko dla wzbogacenia hodowli, a nie do rozrodu

Królewski pie

Nie zawsze w przeszłości coton był włóczęgą. Był mu nadany i tytuł "Królewski pies". Do dzisiaj są spory o to, jak zyskał ten tytuł. Czy był mu nadany na hiszpańskim dworze królewskim? Czy może przez francuską szlachtę, która przybyła na Madagaskar w czasie kolonizacji wyspy w XVIII wieku. Podobno Coton de Tulear mogli trzymać tylko prominentni obywatele Madagaskaru, prości ludzie mieli wydany zakaz trzymania tych piesków.

Charakter cotona

Nie wiadomo i nie jest ważne jak coton dostał się na wyspę, ważne jest to, że udało mu się przeżyć w tej dzikiej przyrodzie. Było to możliwe tylko dzięki jego cechom charakteru - wytrwałości, chytrości, przebiegłości, skoczności oraz zdolności do szybkiego biegu. Także kiedy pomyślimy o jego ojczyźnie, stwierdzimy, że z pewnością musiał przejść wiele, aby nauczyć się żyć z jednej strony w pięknej, a z drugiej w okrutnej madagaskarskiej rzeczywistości.

Bajecznie rodzinny pies

A jaki jest coton dzisiaj? Jest bajecznie rodzinnym psem. Jest oddany swemu panu i potrafi odpłacić się za miłość. Nie wybiera sobie jednego pana, jego panem jest cała rodzina. Akceptuje wszystkie zwierzęta w domu, ale uwaga - jego instynkt łowiecki przetrwał do dzisiaj. Jest bardzo czujny , ale nie hałaśliwy. Przy swojej wielkości jest idealnym psem do miejskich mieszkań. Pod jego puszysta sierścią ukrywa się z jednej strony spokojny, a z drugiej temperamentny, sportowy pies. Dzięki niemu można dostrzec piękno przyrody, ponieważ coton uwielbiadługie spacery. Jest doskonały do agility i canisterapii, ma doskonały zmysł orientacji.

Antydepresyjny pies

Coton de Tulear dzięki swojemu wspaniałemu charakterowi- we Francji, USA i Kanadzie zyskał miano "psa antydepresyjnego". Zasłużył sobie na ten tytuł ze względu na swą wielką miłość do dzieci i wierność do ludzi starszych. Dlatego "pracuje" tam w domach dziecka i domach seniorów. Jest idealnym towarzyszem ludzi opuszczonych, samotnych.

Beata Łupińska, http://batiskaj.izet.pl/
WORTAL PSY24.PL


 

Wzorzec cotona
 

Pochodzenie

Madagaskar

Grupa

IX - sekcja bichony

Charakter

Bardzo wesoły piesek, zawsze chętny do zabaw, lubi dzieci, zakochany w swoim panu.

Głowa

Z profilu - krótka, z góry - trójkątna.

Nos

Mały, czarny, tolerowany jest także kolor ciemnotytoniowy.

Kufa

Dlugość ok. 6 cm, grzbiet nosa prosty, wargi dobrze pigmentowane, suche, przylegające.

Uzębienie

Zęby małe, białe, siekacze dolne układają się z przodu, z tyłu lub w jednej linii z siekaczami górnymi

Oczy

Okrągle, ciemne, błyszczące, pigmentowane odpowiednio do barwy nosa.

Uszy

Wiszące, szerokość ok. 6 cm, długości ok. 7 cm, cienkie, trójkątne, pokryte włosem białym lub jednym z trzech dopuszczalnych:
1) łaty beżowe mniej lub bardziej ciemne
2) mieszanina włosów beżowych i czarnych
3) niewielka ilość czarnych włosów dających wrażenie jasnoszarej łaty.

Tułów

Górna linia grzbietu bardzo nieznacznie wypukła, kłąb słabo zaznaczony.

Ogon

Nisko osadzony, długości ok. 18 cm, szeroki u nasady i cienki na końcu.
W spoczynku sięga poniżej stawu skokowego, koniec ogona uniesiony.

Włos

Delikatny, o strukturze bawełny, dlugi ok. 8 cm.

Maść

Biała, dopuszcza się kilka beżowych lub szarych łat, zwłaszcza na uszach.

Wzrost i ciężar

Idealny wzrost dla psa 26 cm (+- 2 cm), ciężar 4-6 kg.
Idealny wzrost dla suki 24 cm (+- 2 cm), ciężar 3,5-5 kg.

UWAGA!
Małe cotony bardzo często rodzą się z widocznymi łatami, które zanikają w miarę dorastania pieska.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie