COTON DE TULEAR - PIELĘGNACJA

Pielęgnacja cotona

Pielęgnacja cotona polega na czesaniu psa oraz kąpielach. Ponieważ rzadko który pies lubi sie kąpać -szczeniaka zaczynamy kąpać już w wieku 3 miesięcy. Szczenię przyzwyczai się wówczas do tych zabiegów i w przyszłości nie będzie bronić się przed nimi. Jest takie powiedzenie, które wyszło od wieloletnich hodowców psów długowłosych, że na brudnym psie włos nie rośnie, naprawdę warto im wierzyć. Pies z pięknym długim włosem to pies kąpany przynajmniej raz na 2 tygodnie.

Przed przystąpieniem do kąpieli przygotujmy sobie wannę z  ciepłą wodą, rozcieńczony szampon oraz ręczniki. Zanim wykąpiemy psa należy go starannie rozczesać, żeby nie miał żadnych kołtunów. W przeciwnym wypadku namoczone kołtuny zbiją się jeszcze bardziej i będą bardzo trudne do rozczesania. Tak przygotowanego psa wstawiamy do wanny, najlepiej na matę antypoślizgową i moczymy ciepłą wodą, następnie polewamy go rozcieńczonym szamponem i masujemy wzdłuż włosa.

Nigdy nie "kręcimy" włosem, gdyż zrobimy mu kołtuny. Następnie płuczemy go obficie wodą i jeszcze raz myjemy szamponem. Znowu go obficie płuczemy i nakładamy na ok.5 minut balsam. Spłukujemy i obwijamy psa w ręcznik, odsączmy wodę  i bierzemy następny ręcznik. Nigdy nie wycieramy długowłosego psa ręcznikiem, ponieważ grozi to kołtunami.

Następną czynnością jest wysuszenie psa suszarką z jednoczesnym rozczesywaniem włosa, nie rozczesywany podczas suszenia COTON bedzie miał karbowany włos

Pamiętajmy również , że czesanie między wystawami nigdy nie powinno odbywać się na sucho. Przed czesaniem zawsze spryskujemy psa sprayem do rozczesywania sierści lub wodą  z balsamem. Kołtunów nigdy nie należy wycinać, trzeba je  delikatnie rozerwać palcami, a potem grzebieniem, można też posmarować kołtun balsamem, wtedy będzie go łatwiej rozczesać.

Wybór kosmetyków zależy od nas, ja osobiście polecam zagraniczne kosmetyki, które dzisiaj można wszędzie kupić. Najlepiej wypróbować kilka firm i zaobserwować po kosmetykach  jakiej firmy -włos wygląda najlepiej.

Godne polecenia dla naszego COTONIKA sa kosmetyki firmy IV SAN BERNARD, JEAN PIERRE HERY, ALL SYSTEM, RING, KHARA.

Beata Łupińska
http://batiskaj.izet.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie